Ponure statystyki z rynku nieruchomości. Deweloperzy budują coraz mniej. Negatywny trend potwierdzony

Kwiecień był kolejnym miesiącem, w którym deweloperzy rozpoczęli mniej budów. Na rynku nieruchomości widać też zmniejszoną aktywność inwestorów indywidualnych. Innymi słowy, Polacy budują mniej domów.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące rynku nieruchomości za kwiecień. Część danych potwierdza negatywny trend widoczny już w marcu - spada liczba budów rozpoczętych przez deweloperów. W kwietniu, w porównaniu z rokiem ubiegłym, było ich mniej o 27 proc. W odniesieniu do miesiąca poprzedniego spadek również jest wyraźny i wynosi blisko 15 proc.

Zobacz wideo Agnieszka Dziemianowicz-Bąk był gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (24.05)

Budowy domów również wyraźnie zahamowały, choć w tym wypadku spadek jest nieco mniejszy. W ujęciu rocznym wynosi bowiem 20 proc., a miesięcznym 14,7 proc. - podaje Bankier. 

Mieszkania oddawane do użytku na zbliżonym poziomie

Dane dotyczące liczby mieszkań oddanych do użytku są mniej pesymistyczne. W kwietniu tego roku przekazano ich bowiem 11 250, co oznacza wzrost względem poprzedniego miesiąca o 0,7 pkt. W odniesieniu do roku poprzedniego widoczny jest już niewielki, bo wynoszący 1,6 proc. spadek. 

W przypadku domów jednorodzinnych sytuacja niemal się nie zmieniła - ukończono ich 7427, co oznacza poziom zbliżony do zeszłorocznego. 

Dane za cały rok bardziej optymistyczne

Nieco więcej optymizmu widać w danych za dotychczasową część roku. Od stycznia do kwietnia oddano bowiem do użytku więcej mieszkań niż w tym samym okresie przed rokiem - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Według wstępnych danych w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku oddano do użytkowania 73,5 tys. mieszkań, tj. 2,0 procent więcej niż w roku ubiegłym. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 40,6 tys. mieszkań - o 3,1 procent mniej niż w 2021 r., natomiast inwestorzy indywidualni - 31,6 tys. mieszkań, tj. 10,2 procent więcej.

GUS podkreśla, że w ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,2 procent wszystkich nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 1 281 mieszkań.

Szacuje się, że na koniec kwietnia w budowie pozostawało 871,3 tys. mieszkań, czyli o prawie 3 procent więcej niż w analogicznym miesiącu 2021 roku - podaje Informacyjna Agencja Radiowa. 

Więcej o gospodarce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: