Litwini zrobili zrzutkę i w kilka dni uzbierali 5 mln euro. Za tę kwotę kupią Ukrainie bayraktara

Litwini zorganizowali zbiórkę na drona bojowego dla Ukrainy i w zaledwie kilka dni udało im się zebrać całą kwotę 5 mln euro. Pieniądze zostaną przekazane litewskiemu Ministerstwu Obrony, którego przedstawiciele w przyszłym tygodniu udadzą się do Turcji, aby negocjować ws. zakupu bayraktara.
Zobacz wideo Ukraińska armia pokazała nagranie z akcji tureckiego drona Bayraktar

Zbiórka pieniędzy na drona Bayraktar TB2 została założona w środę przez dziennikarza Andriusa Tapinasa z Laisves TV. - Teraz możemy naprawdę świętować - powiedział pomysłodawca akcji. Podziękował też wszystkim, którzy wsparli zrzutkę i przekazali pieniądze na ten cel. Łącznie zebrano ponad 5 mln 65 tys. euro, jednak ta kwota wciąż rośnie. - Prawdopodobnie pierwszy raz w historii obywatele jednego państwa mogą kupić i podarować innemu państwu taką ciężką broń - podkreślił dziennikarz.

Andrius Tapinas poinformował, że zebrana kwota zostanie przekazana Ministerstwo Obrony Litwy, którego przedstawiciele w przyszłym tygodniu udadzą się do Turcji, aby negocjować i podpisać list intencyjny ws. zakupu drona bojowego Bayraktar TB2.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Platformy naftowe na Morzu PółnocnymNieoficjalnie: Jest kompromis ws. szóstego pakietu sankcji. Ma on dot. ropy

Bayraktary w służbie ukraińskiej armii

Ukraina wciąż potrzebuje sprzętu, aby móc bronić się przed napaścią Rosji. W mediach społecznościowych ukraiński resort obrony regularnie pokazuje, jak wojsko wykorzystuje otrzymaną broń. Poniżej jedno z nagrań z drona bojowego:

Bayraktar TB2 to bezzałogowy dron o wadze 650 kilogramów, długości 6 metrów i 12-metrowej rozpiętości skrzydeł. Sprzęt ten jest w stanie pozostawać w powietrzu bez przerwy przez 24 godziny na wysokości nawet ponad 8 tys. metrów. Jest zdolny przenosić rakiety przeciwpancerne, a także posiada nowoczesny system obserwacyjno-rozpoznawczy.

Drony bojowe były używane przeciwko Rosjanom w Syrii oraz Libii. Sprawdziły się również w trwającej wojnie w Ukrainie, gdzie odegrały ważną rolę. Pomogły m.in. zniszczyć rosyjskie łodzie szturmowe typu Raptor i system rakietowy BUK. Ukraińcy kupili ponad 20 takich dronów przed rosyjską inwazją, a kolejne 16 zamówili w styczniu i otrzymywali w marcu. 

Ukraiński zespół folklorystyczny Światowid nagrał nawet piosenkę o bayraktarze:

 

Mariupol, zdjęcie ilustracyjneRosjanie kradną metal z Mariupola. Wywieźli już 3 tysiące ton

Więcej o: