Nieoficjalnie: Jest kompromis ws. szóstego pakietu sankcji. Ma on dotyczyć embarga na ropę

Jest kompromisowy projekt szóstego pakietu sankcji wobec Rosji dotyczący embarga na import ropy. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że jeszcze w niedzielę Brukseli spotkają się ambasadorowie, którzy mają spróbować osiągnąć porozumienie. Do tej pory było ono niemożliwe, bo jednomyślną zgodę blokowały Węgry.
Zobacz wideo Tracz o REPowerEU: KE postawiła sprawę jasno. Musimy jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskich gazu, węgla i ropy

"Teraz albo nigdy" - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z unijnych dyplomatów, wyrażając nadzieję na porozumienie. Kompromisowy projekt sankcji przewiduje, że sankcje obejmą tylko ropę transportowaną drogą morską, co stanowi około dwóch trzecich importu z Rosji. Z embarga zostaną wyłączone natomiast ropociągi, czego domagały się Węgry.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Kryzys na Sri LanceSri Lanka kupiła od Putina 90 tys. ton ropy na kredyt

Nieoficjalnie: Unia Europejska uwzględniła postulat Polski

Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że w kompromisowej wersji sankcji został uwzględniony postulat Warszawy, że ropa transportowana z Rosji rurociągami do jakiegokolwiek unijnego kraju nie mogła być dalej sprzedawana i będzie tylko do użytku w danym państwie.

Polska Agencja Prasowa ustaliła z kolei, że do proponowanego pakietu sankcji dodano derogacje dla Chorwacji (osiem miesięcy od wejścia w życie przepisów) oraz dla Bułgarii (do końca 2024 roku). W odniesieniu do tych dwóch krajów wprowadzony miałby zostać zakaz reeksportu towarów kupionych na podstawie derogacji.

W niedzielę o godz. 14:30 w Brukseli spotkają się ambasadorowie, którzy mają spróbować osiągnąć porozumienie - podaje Polskie Radio.

Zdjęcie ilustracyjne. Na zdjęciu: Statek towarowy, który ma dostarczać zaopatrzenie wojskowe na Ukrainę, zademonstrowany w Antwerpii podczas wizyty Carol A. Petsonk, zastępczyni sekretarza ds. lotnictwa i spraw międzynarodowych w Departamencie Transportu USA"El Pais": UE rozważa misję morską na Morzu Czarnym. "Projekt na stole"

Więcej o: