Nieoficjalnie: Jest kompromis ws. szóstego pakietu sankcji. Ma on dotyczyć embarga na ropę

Jest kompromisowy projekt szóstego pakietu sankcji wobec Rosji dotyczący embarga na import ropy. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że jeszcze w niedzielę Brukseli spotkają się ambasadorowie, którzy mają spróbować osiągnąć porozumienie. Do tej pory było ono niemożliwe, bo jednomyślną zgodę blokowały Węgry.
Zobacz wideo Tracz o REPowerEU: KE postawiła sprawę jasno. Musimy jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskich gazu, węgla i ropy

"Teraz albo nigdy" - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z unijnych dyplomatów, wyrażając nadzieję na porozumienie. Kompromisowy projekt sankcji przewiduje, że sankcje obejmą tylko ropę transportowaną drogą morską, co stanowi około dwóch trzecich importu z Rosji. Z embarga zostaną wyłączone natomiast ropociągi, czego domagały się Węgry.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Kryzys na Sri Lance Sri Lanka kupiła od Putina 90 tys. ton ropy na kredyt

Nieoficjalnie: Unia Europejska uwzględniła postulat Polski

Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że w kompromisowej wersji sankcji został uwzględniony postulat Warszawy, że ropa transportowana z Rosji rurociągami do jakiegokolwiek unijnego kraju nie mogła być dalej sprzedawana i będzie tylko do użytku w danym państwie.

Polska Agencja Prasowa ustaliła z kolei, że do proponowanego pakietu sankcji dodano derogacje dla Chorwacji (osiem miesięcy od wejścia w życie przepisów) oraz dla Bułgarii (do końca 2024 roku). W odniesieniu do tych dwóch krajów wprowadzony miałby zostać zakaz reeksportu towarów kupionych na podstawie derogacji.

W niedzielę o godz. 14:30 w Brukseli spotkają się ambasadorowie, którzy mają spróbować osiągnąć porozumienie - podaje Polskie Radio.

Zdjęcie ilustracyjne. Na zdjęciu: Statek towarowy, który ma dostarczać zaopatrzenie wojskowe na Ukrainę, zademonstrowany w Antwerpii podczas wizyty Carol A. Petsonk, zastępczyni sekretarza ds. lotnictwa i spraw międzynarodowych w Departamencie Transportu USA "El Pais": UE rozważa misję morską na Morzu Czarnym. "Projekt na stole"

Więcej o: