Fałszywe Ministerstwo Finansów rozsyła fałszywe SMS-y z ofertą prawdziwych pieniędzy. "Bądźcie czujni"

Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów i rozsyłają SMS-y, w których proponują pieniądze za wypełnienie ankiety. Ich celem jest wyłudzenie danych do logowania do banku. "Zachowajcie czujność i przekażcie znajomym!" - apeluje CERT Polska.

"Ostrzegamy przed nową kampanią SMS-ową, w której wykorzystywany jest wizerunek Ministerstwa Finansów. Link z wiadomości prowadzi do ankiety, za której wypełnienie można otrzymać 250 zł. Jeśli chcemy odebrać nagrodę, oszuści proszą o wpisanie naszych danych na fałszywym panelu logowania do banku" - czytamy we wpisie zespołu powołanego do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci.

Próby oszustwa i podejrzane wiadomości SMS można zgłaszać do CERT Polska

CERT Polska zapewnił, że umieścił już złośliwe domeny na swojej liście. Zaapelował również o zachowanie czujności i przekazanie znajomym informacji o oszustach próbujących wyłudzić dane od nieświadomych osób.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Pamiętajcie, że podejrzane wiadomości SMS możecie przekazywać nam na numer 799-448-084, a wszelkie inne zagrożenia zgłaszać za pomocą formularza na incydent.cert.pl" - czytamy.

Jak chronić się przed oszustami?

Celem cyberprzestępców jest pozyskanie danych i wyłudzenie pieniędzy lub wyczyszczenie konta bankowego potencjalnej ofiary. Najpopularniejszą metodą jest zachęcanie ludzi do klikania w linki lub reklamy z wyszukiwarek, z których następnie kierowani są np. na fałszywe strony banków.

"Spreparowana strona internetowa, zamiast pozwolić na faktyczny dostęp do serwisu transakcyjnego banku, wykrada dane do logowania" - pisał Bartłomiej Pawlak na Next.gazeta.pl.

Jak chronić się przed oszustami? "Weryfikujcie zawsze dokładnie adresy internetowe Waszych banków. Nie klikajcie w podejrzane linki z nieznanych źródeł. Nie podawajcie nikomu Waszych danych do logowania do bankowości elektronicznej" - pisał na Twitterze Jacek Barszczewski, dyrektor departamentu komunikacji społecznej urzędu KNF i rzecznik UKNF. Również gdy ktoś przekonuje nas do podania swoich danych lub dokonania wpłat, należy zachować ostrożność.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Dlaczego oceny w szkole są bez sensu?
Więcej o: