Strajk urzędników ZUS już w tym tygodniu. "Wypłata rent i emerytur nie jest w żaden sposób zagrożona"

- Zmuszani do nadgodzin, często mobbingowani i niewynagradzani odpowiednio do wykonywanej pracy - to powody, dla których pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wezmą udział w strajku. Zamiast do pracy urzędnicy mają oddać krew lub wziąć urlopy. Pracownicy zachęcani są do takich działań w poniedziałek lub we wtorek.

"W związku z przedłużającymi się sporami oraz utrudnianiem rozmów przez pracodawcę i brakiem chęci poprawienia sytuacji materialnej pracowników Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych postanowił przeprowadzić akcję mobilizacyjną" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Związkową Alternatywę. Strajk urzędników odbędzie się w dniach od 15 do 16 listopada 2021 r.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Związkowa Alternatywa: Liczymy na poparcie wszystkich pracowników ZUS-u i masowe wzięcie udziału w akcji

Protest urzędników, który zostanie zorganizowany w poniedziałek oraz wtorek, będzie polegać na oddawaniu krwi lub wzięciu przez pracowników urlopu. "Podkreślić należy, że w tych trudnych dniach pracownicy powinni zadbać o swoje zdrowie i troszczyć się o zdrowie całego społeczeństwa. A przecież oddawanie krwi to właśnie wyraz troski o zdrowie społeczeństwa" - podkreślają inicjatorzy protestu

Wyjaśniają, że pracownicy ZUS są "zmuszani do nadgodzin, często mobbingowani i niewynagradzani odpowiednio do wykonywanej pracy". "Liczymy na poparcie wszystkich pracowników ZUS-u i masowe wzięcie udziału w akcji" - dodają.

Przekop Mierzei WiślanejPrzekop Mierzei Wiślanej. Sztuczna wyspa niemal ukończona. [ZDJĘCIA]

ZUS o pracy podczas protestu: Wypłata rent i emerytur nie jest w żaden sposób zagrożona.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiedział, że jest przygotowany na zmniejszoną liczbę pracowników w dniach 15 i 16 listopada. ". ZUS wciąż prowadzi intensywny dialog ze związkami zawodowymi. Cyklicznie odbywają się spotkania z przedstawicielami strony społecznej. Jednak z zaproszeń nie korzysta przewodnicząca Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w ZUS. Trudno zatem w tej sytuacji mówić o chęci dialogu i dobrej powoli ze strony związku" - czytamy w komunikacie zakładu opublikowanym przez Radio ZET.

ZUS (zdjęcie ilustracyjne)14. emerytura. Czy można dostać świadczenie po zmarłym? ZUS wyjaśnia

ZUS poinformował także, że "Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w ZUS nie przedstawił do dziś kompletu informacji i dokumentów niezbędnych zarówno do prowadzenia rozmów w ramach dialogu społecznego, jak i w ramach sporu zbiorowego. W tej sytuacji nie są prowadzone kolejne rozmowy w ramach etapu rokowań ze Związkiem Zawodowym Związkowa Alternatywa w ZUS. Po wykazaniu właściwego umocowania możliwy będzie powrót do rozmów w trybie rokowań".

Więcej o: