Nowe zasady emerytury dla urodzonych po 1948 roku. Więcej osób ma szansę na "pomostówkę"

ZUS nie będzie już brał pod uwagę jednego z kluczowych elementów wniosków o wcześniejszą emeryturę dla osób, które urodziły się po 1948 roku. To szansa na "pomostówkę" dla większej grupy seniorów. Jakie warunki trzeba będzie spełnić?

Nowe zasady rozpatrywania wniosków emerytalnych osób urodzonych po 1948 roku pozwolą wielu seniorom zrealizować plany o wcześniejszej emeryturze. ZUS zmienił zasady rozpatrywania wniosków - teraz nie będzie brać pod uwagę jednego z kluczowych elementów zgłoszeń.

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Zmiany w emeryturach dla osób urodzonych po 1948 roku. Kto może się ubiegać o "pomostówkę"?

Żeby zyskać prawo do wcześniejszej emerytury, seniorzy muszą spełnić kilka warunków. Po pierwsze powinni wykonywać pracę w szczególnych warunkach albo o szczególnym charakterze. Ponadto osoby ubiegające się o emeryturę "pomostową" muszą:

  • wykazać okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
  • wykonywać przed 1 stycznia 1999 pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach, wymienioną w dotychczasowych przepisach, albo pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze uwzględnioną w ustawie o emeryturach pomostowych.
  • od 31 grudnia 2008 wykonać pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wskazaną w ustawie o emeryturach pomostowych
  • seniorzy muszą także spełnić pozostałe warunki, uzależnione od rodzaju wykonywanej pracy.

Co się zmienia?

Po 20 kwietnia 2022 ZUS może pozytywnie rozpatrywać wnioski o wcześniejszą emeryturę tych seniorów, którzy przed złożeniem formularza nie zrezygnowali z pracy. Jeśli wszystkie powyższe warunki pozostaną spełnione, ZUS przyzna seniorom prawo do wcześniejszej emerytury. Wypłaty świadczenia będą jednak zawieszone, aż do momentu zakończenia pracy.

Jeśli senior nie rozwiąże stosunku pracy, kwota ustalona w decyzji o przyznaniu wcześniejszej emerytury nie będzie ostateczna. ZUS obliczy ją ponownie, dopiero w chwili zakończenia pracy i złożenia wniosku o wypłatę emerytury.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: