Reuters nieoficjalnie: ropa z Wenezueli ma trafić do Europy. Jest zgoda Stanów Zjednoczonych

Dwie europejskie firmy naftowe już w przyszłym miesiącu będą mogły otrzymać ropę z Wenezueli - podała w niedzielę nieoficjalnie agencja Reuters. Zgodę miał dać na to Waszyngton, który postanowił w ten sposób nieco ograniczyć sankcje gospodarcze nałożone na Wenezuelę.

Wenezuelska ropa ma trafić do włoskiej firmy Eni SpA i hiszpańskiej Repsol SA. Jak podaje nieoficjalnie agencja Reuters, ilość ropy nie będzie duża, a jej ewentualny wpływ na światowe ceny będzie niewielki.

"Zielone światło Waszyngtonu na wznowienie od dawna zamrożonych przepływów ropy z Wenezueli do Europy może stanowić symboliczny impuls dla prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro" - wskazuje agencja Reuters. Chodzi m.in. o nakłonienie wenezuelskiego przywódcy do wznowienia politycznych rozmów z opozycją.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wenezuelska państwowa firma naftowa nie odniesie jednak bezpośrednich korzyści finansowych, bo ładunki ropy mają być zaliczone na poczet m.in. niespłaconych długów. 

Stany Zjednoczone stoją na stanowisku, że dalsze ewentualne łagodzenie sankcji wobec Wenezueli będzie zależało od przemian demokratycznych w tym kraju.

Zobacz wideo Muzyka: Odbudowa potencjału wojskowego Rosji zajmie minimum dekadę

Szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji

Częściowe embargo na import węgla, największy rosyjski bank odłączony od SWIFT-u, ograniczenia w eksporcie, uderzenie w propagandowe media - to elementy szóstego pakietu sankcyjnego wobec Rosji. Decyzja 27 krajów członkowskich została opublikowana w tym tygodniu w unijnym Dzienniku Urzędowym i tym samym weszła w życie.

Kluczowy element szóstego pakietu to embargo na import ropy sprowadzanej drogą morską z Rosji, które ma być wprowadzone do grudnia. Natomiast w przypadku produktów rafineryjnych embargo ma wejść w życie dwa miesiące później.

Sankcje nie obejmują ropociągów, a zatem Węgry, Słowacja i Czechy będą mogły czasowo sprowadzać rosyjską ropę rurociągiem Przyjaźń. Z czasowych wyjątków skorzystają też Bułgaria i Chorwacja. Nie zmienia to faktu, że do końca tego roku Unia ma zablokować 90 procent ropy sprowadzanej obecnie z Rosji.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: