Ceny ropy naftowej mocno w górę po decyzji Arabii Saudyjskiej. "Jesteśmy zaskoczeni"

Ropa naftowa znów osiągnęła cenę 120 dolarów za baryłkę. Powodem wzrostu cen jest decyzja Arabii Saudyjskiej o podniesieniu lipcowych cen tego surowca dla nabywców z Azji. Rynek nie spodziewał się tak mocnej podwyżki ceny.

Sytuacja na rynku w poniedziałek wyglądała następująco: po godz. 1:00 w nocy czasu polskiego europejska ropa Brent była wyceniana na ok. 121,50 dolara za baryłkę. Surowiec utrzymywał poziom powyżej 120 dolarów do godz. 13:00, a dwie godziny później znów przekroczyła tę granicę. Podobnie jest w przypadku amerykańskiej WTI, której cena również przekroczyła granicę 120 dolarów za baryłkę, po czym zaczęła powoli spadać i znów rosnąć.

Ceny ropy BrentCeny ropy Brent Investing.com

Ceny ropy WTICeny ropy WTI Investing.com

Co wpływa na ceny ropy naftowej?

Na ceny ropy naftowej wpływa kilka czynników. Przede wszystkim są to rosyjska wojna w Ukrainie i unijne sankcje na Rosję, które m.in. nakładają embargo na ropę. Kolejnym czynnikiem jest decyzja największego światowego eksportera tego surowca - Arabia Saudyjska postanowiła podnieść lipcowe ceny ropy dla azjatyckich odbiorców.

Oficjalna cena sprzedaży lipcowych dostaw ropy Arab Light do Azji wzrosła od czerwca o 2,1 dolarów za baryłkę do 6,5 dolarów w porównaniu z notowaniami Oman/Dubaj - wskazuje Agencja Reutera. Wzrost ceny jest znacznie większy, niż wskazywała większość prognoz rynkowych. Te mówiły o podwyżkach rzędu ok. 1,5 dolarów za baryłkę. "Skok cen jest nieoczekiwany, zwłaszcza w przypadku Arab Light. Jesteśmy zaskoczeni decyzją" - przekazał agencji jeden z azjatyckich traderów tego surowca.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Podwyżka ceny państwowego producenta ropy Saudi Aramco nastąpiła pomimo porozumienia państw OPEC w kwestii zwiększenia wydobycia ropy naftowej o 648 tys. baryłek dziennie w lipcu i sierpniu. Celem tego porozumienia ma być zrekompensowanie straty w dostawach do Rosji.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Ceny paliwa wystrzeliły w górę. Niektórzy kierowcy tracą cierpliwość
Więcej o: