Embargo na ropę z Rosji i uderzenie w rosyjskie media. Szósty pakiet sankcji UE wszedł w życie

Szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji obejmuje m.in. częściowe embargo na import ropy, odłączenie największego rosyjskiego banku od SWIFT-u, ograniczenia w eksporcie oraz zakaz nadawania na terenie Unii Europejskiej niektórych znanych rosyjskich mediów. Decyzja 27 krajów członkowskich została opublikowana w unijnym Dzienniku Urzędowym i tym samym weszła w piątek w życie.

Pakiet sankcji wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę zawiera tzw. czarną listę, na którą wpisano osoby objęte zakazem wjazdu do Unii Europejskiej i te, którym zablokowano majątki w Europie. Znaleźli się na niej rosyjscy oligarchowie i biznesmeni oraz członkowie ich rodzin. Dopisano m.in. syna Jegwienija Prigożyna, bliskiego współpracownika Putina, który finansuje najemników z grupy Wagnera.

Sankcjami objęto również rodzinę rzecznika Kremla - córkę, syna i żonę Dmitrija Pieskowa. Na czarną listę została też wpisana trójka propagandystów z prokremlowskiej agencji Ria Novosti. A wśród 18 firm objętych sankcjami (zakaz importu produktów tych firm przez kraje UE) są między innymi producenci samochodów terenowych i ciężarowych.

Unia Europejska uderza w Rosję kolejnymi sankcjami

Kluczowy element szóstego pakietu to embargo na import ropy sprowadzanej drogą morską z Rosji, które ma być wprowadzone do grudnia. Natomiast w przypadku produktów rafineryjnych embargo ma wejść w życie dwa miesiące później. Sankcje nie obejmują ropociągów, a zatem Węgry, Słowacja i Czechy będą mogły czasowo sprowadzać rosyjską ropę rurociągiem "Przyjaźń". Z czasowych wyjątków skorzystają też Bułgaria i Chorwacja. Nie zmienia to faktu, że do końca tego roku Unia ma zablokować 90 procent ropy sprowadzanej obecnie z Rosji.

Więcej o sankcjach na Rosję przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ponadto Unia zdecydowała się odłączyć kolejne cztery rosyjskie banki od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT, w tym ten największy Sberbank. Za szkodliwą propagandę zakazem nadawania na terenie Unii zostały objęte trzy rosyjskie telewizje państwowe - Rossija 24, Rossija RTR, TV Centr International. Nie mogą się w nich też reklamować europejskie firmy. To drugie uderzenie w media siejące dezinformację i wspierające machinę wojenną Rosji na Ukrainie. W marcu wszedł w życie zakaz nadawania na terenie Wspólnoty dla telewizji RT, dawniej Russia Today i Sputnika.

Sankcje UE uderzyły w rodzinę Putina i wojskowych

Wraz z szóstym pakietem sankcji rozszerzona została też lista osób i firm z Rosji objętych ograniczeniami eksportowymi dotyczącymi towarów i technologii podwójnego zastosowania. Wydłużona została także lista zakazująca eksportu do Rosji towarów i technologii, które mogą się przyczynić do rozwoju technologicznego rosyjskiego sektora obrony. Unia Europejska zabroniła również  świadczenia usług księgowych i PR-owych firmom z Rosji.

Natomiast na czarną listę sankcyjną trafiło 65 osób, między innymi Kabajewa (matka dzieci Putina), mimo niezadowolenia Węgrów, którzy wykreślili wczoraj patriarchę Cyryla. Jest też ponad 40 wojskowych z 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, która wchodzi w skład 35. Armii i która jest odpowiedzialna za masakrę cywilów w podkijowskiej Buczy - zabójstwa, gwałty i tortury. "Okrucieństwa te stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne" - napisano w dokumencie uzasadniającym sankcje.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jakie są szanse, że Ukraina odzyska ziemie z 2014 roku? [Q&A Gazeta.pl]
Więcej o: