Ilu obywateli Ukrainy jest wśród ubezpieczonych, którzy płacą składki w Polsce? ZUS podał dane

Pod koniec maja prawie 1 mln cudzoziemców pracujących w Polsce opłacało składki ZUS. Niemal 715 tys. z nich to obywatele Ukrainy. Od lutego ich liczba wzrosła o 73,5 tys. osób.

Liczba cudzoziemców odprowadzających składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wg. stanu na 31 maja 2022 r. wynosiła dokładnie 990 533 osoby. Wśród nich 714 828 to obywatele Ukrainy. "Ich liczba w systemie od lutego br. wzrosła o 73,5 tys. osób" - czytamy we wpisie zastępcy dyrektora w Polskim Instytucie Ekonomicznym Andrzeja Kubisiaka, który opublikował dane.

Rynek pracy otworzył się na uchodźców z Ukrainy

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji mieszkańcy Ukrainy zaczęli masowo emigrować do Polski. Uchodźcy mają ułatwiony dostęp do rynku pracy. Dzięki przyjętym przepisom pracodawcy mogą zgłaszać obywateli z Ukrainy, aby mogli legalnie podjąć pracę w Polsce.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polski Instytut Ekonomiczny zwracał uwagę w swoim raporcie opublikowanym w połowie marca br., że samo otwarcie rynku może okazać się niewystarczające. "Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że często poszukiwani są pracownicy z komunikatywną znajomością języka polskiego, w sporadycznych przypadkach może być to język angielski" - podkreślono.

"Może to oznaczać potrzebę uruchomienia kursów z zakresu podstawowej znajomości języka polskiego, przede wszystkim dla kobiet mających możliwość pracy w opiece zdrowotnej, szkolnictwie i innych usługach wymagających bezpośredniego kontaktu z klientem" - wyjaśniali eksperci instytucji.

Według najnowszych danych Straży Granicznej, od 24 lutego do 5 czerwca do Polski przybyło ponad 3,8 mln osób z Ukrainy. Od tego czasu 1,8 mln Ukraińców opuściło Polskę i wróciło do swojego kraju.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jakie są szanse, że Ukraina odzyska ziemie z 2014 roku? [Q&A Gazeta.pl]
Więcej o: