Uchodźcy z Ukrainy załatają dziurę na rynku pracy? Eksperci wskazują istotny problem

Czy uchodźcy, którzy przybywają do Polski, będą mogli znaleźć pracę w naszym kraju? Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę na istotną barierę. "Często poszukiwani są pracownicy z komunikatywną znajomością języka polskiego" - piszą w raporcie.

Do Polski przybyło już ok. dwóch milionów uchodźców z Ukrainy. Część z nich sama deklaruje, że chce pozostać w Polsce, a jeśli to możliwe, pracować. Takie deklaracje z pewnością ucieszą wielu przedsiębiorców, którzy borykają się z brakami kadrowymi. 

Zobacz wideo Poznajmy się - rozmówki polsko-ukraińskie

Uchodźcy z Ukrainy znajdą pracę w Polsce? Eksperci o istotnej barierze

Polski Instytut Ekonomiczny zwraca jednak uwagę, że samo otwarcie rynku, które zapewniła przyjęta w ubiegłym tygodniu specustawa, może okazać się niewystarczające. "Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że często poszukiwani są pracownicy z komunikatywną znajomością języka polskiego, w sporadycznych przypadkach może być to język angielski" - czytamy w raporcie PIE cytowanym przez Money. "Może to oznaczać potrzebę uruchomienia kursów z zakresu podstawowej znajomości języka polskiego, przede wszystkim dla kobiet mających możliwość pracy w opiece zdrowotnej, szkolnictwie i innych usługach wymagających bezpośredniego kontaktu z klientem" - wyjaśniają eksperci instytucji. 

Morawiecki na granicy w Korczowej1200 zł miesięcznie dla osób, które przyjmą uchodźców. Morawiecki zapowiedział pomoc

Ukraińscy uchodźcy mają ułatwiony dostęp do rynku pracy. Dzięki przyjętym przepisom pracodawcy mogą zgłaszać do pracy obywateli z Ukrainy na stronie praca.gov.pl. 

Uchodźcy z Ukrainy mogą pracować w Polsce

Osoby przybywające z Ukrainy mogą legalnie podjąć pracę u każdego pracodawcy w Polsce, bez żadnych dodatkowych zezwoleń. Po stronie pracodawcy leży formalny obowiązek zgłoszenia do urzędu pracy faktu podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Pierzchnica 16.03.2022. Remiza OSP przygotowana na przyjęcie uchodźców z UkrainyPytamy rząd, jak pomaga uchodźcom. MSWiA: Posiłek, lekarz, zakwaterowanie

Ukraińcy pracy w Polsce mogą szukać na własną rękę. Ukraińskojęzyczne wersje swoich stron udostępniły niektóre internetowe bazy ofert pracy w Polsce, m.in. OLX, Pracuj.pl czy infopraca.pl. Ukraińską wersję witryny ma także rządowa Centralna Baza Ofert Pracy i aplikacja ePraca oraz Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia. Przepisy umożliwiają też łatwe zakładanie działalności gospodarczej w Polsce oraz dostęp do usług umożliwiających korzystanie z cyfrowych usług - poprzez Profil Zaufany. 

Rosyjskie samoloty rządowe zauważone w drodze na wschód (zdjęcie samolotu ilustracyjne/archiwalne)Pięć rosyjskich samolotów rządowych leci na wschód. Kierunek Pekin?

Ministerka: Polska może otworzyć się na uchodźców

Kwestię zatrudniania osób, które uciekły przed agresją Rosji, skomentowała też Marlena Maląg. Ministerka rodziny i polityki społecznej powiedziała, że dzięki niskiemu bezrobociu jesteśmy w stanie otworzyć nasz rynek pracy na ukraińskich uchodźców.

 "Przypomnę, że jest to 5,5 procent, a według danych Eurostatu - 2,8 procent. I ten rynek pracy otwieramy, ułatwiamy, wprowadzamy udogodnienia dla obywateli Ukrainy, aby mogli rzeczywiście tę pracę podjąć" - powiedziała Maląg. Dodała, że pozwolenia na pracę Ukraińców, którzy przebywali w Polsce przed wybuchem wojny, zostaną automatycznie przedłużone. Dodatkowo będzie możliwość rejestracji w Urzędach Pracy - w szczególności po to, by aktywizować zawodowo kobiety, które przybywają do naszego kraju.

Zdjęcie ilustracyjnePKP prosi, by rezygnować z podróży. Awaria dotknęła 820 km linii kolejowych

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl 

Więcej o: