Uchodźcy z Ukrainy załatają dziurę na rynku pracy? Eksperci wskazują istotny problem

Czy uchodźcy, którzy przybywają do Polski, będą mogli znaleźć pracę w naszym kraju? Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę na istotną barierę. "Często poszukiwani są pracownicy z komunikatywną znajomością języka polskiego" - piszą w raporcie.

Do Polski przybyło już ok. dwóch milionów uchodźców z Ukrainy. Część z nich sama deklaruje, że chce pozostać w Polsce, a jeśli to możliwe, pracować. Takie deklaracje z pewnością ucieszą wielu przedsiębiorców, którzy borykają się z brakami kadrowymi. 

Zobacz wideo Poznajmy się - rozmówki polsko-ukraińskie

Uchodźcy z Ukrainy znajdą pracę w Polsce? Eksperci o istotnej barierze

Polski Instytut Ekonomiczny zwraca jednak uwagę, że samo otwarcie rynku, które zapewniła przyjęta w ubiegłym tygodniu specustawa, może okazać się niewystarczające. "Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że często poszukiwani są pracownicy z komunikatywną znajomością języka polskiego, w sporadycznych przypadkach może być to język angielski" - czytamy w raporcie PIE cytowanym przez Money. "Może to oznaczać potrzebę uruchomienia kursów z zakresu podstawowej znajomości języka polskiego, przede wszystkim dla kobiet mających możliwość pracy w opiece zdrowotnej, szkolnictwie i innych usługach wymagających bezpośredniego kontaktu z klientem" - wyjaśniają eksperci instytucji. 

Ukraińscy uchodźcy mają ułatwiony dostęp do rynku pracy. Dzięki przyjętym przepisom pracodawcy mogą zgłaszać do pracy obywateli z Ukrainy na stronie praca.gov.pl. 

Uchodźcy z Ukrainy mogą pracować w Polsce

Osoby przybywające z Ukrainy mogą legalnie podjąć pracę u każdego pracodawcy w Polsce, bez żadnych dodatkowych zezwoleń. Po stronie pracodawcy leży formalny obowiązek zgłoszenia do urzędu pracy faktu podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Ukraińcy pracy w Polsce mogą szukać na własną rękę. Ukraińskojęzyczne wersje swoich stron udostępniły niektóre internetowe bazy ofert pracy w Polsce, m.in. OLX, Pracuj.pl czy infopraca.pl. Ukraińską wersję witryny ma także rządowa Centralna Baza Ofert Pracy i aplikacja ePraca oraz Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia. Przepisy umożliwiają też łatwe zakładanie działalności gospodarczej w Polsce oraz dostęp do usług umożliwiających korzystanie z cyfrowych usług - poprzez Profil Zaufany. 

Ministerka: Polska może otworzyć się na uchodźców

Kwestię zatrudniania osób, które uciekły przed agresją Rosji, skomentowała też Marlena Maląg. Ministerka rodziny i polityki społecznej powiedziała, że dzięki niskiemu bezrobociu jesteśmy w stanie otworzyć nasz rynek pracy na ukraińskich uchodźców.

 "Przypomnę, że jest to 5,5 procent, a według danych Eurostatu - 2,8 procent. I ten rynek pracy otwieramy, ułatwiamy, wprowadzamy udogodnienia dla obywateli Ukrainy, aby mogli rzeczywiście tę pracę podjąć" - powiedziała Maląg. Dodała, że pozwolenia na pracę Ukraińców, którzy przebywali w Polsce przed wybuchem wojny, zostaną automatycznie przedłużone. Dodatkowo będzie możliwość rejestracji w Urzędach Pracy - w szczególności po to, by aktywizować zawodowo kobiety, które przybywają do naszego kraju.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl 

Więcej o: