Ceny paliw. 15 zł za litr benzyny? Ekspert mówi o czarnym scenariuszu

Ceny paliw w Polsce nieustannie rosną. Benzyna 95-oktanowa na wielu stacjach już kosztuje więcej niż 8 zł za litr. Eksperci nie mają dobrych informacji dla kierowców. - Ryzyko przekroczenia 10 zł za litr rysuje się przed nami - powiedział analityk serwisu e-petrol.pl dr Jakub Bogucki w rozmowie z "Super Expressem". Z kolei ekonomista Marek Zuber ostrzega: - Jeśli ziści się czarny scenariusz, cena za litr paliwa może poszybować nawet do 15 zł/litr.

Nieustannie rosnące ceny paliw zaczynają drażnić kierowców. Jak pisaliśmy w poniedziałek, 5 czerwca przy wjeździe na stację paliw przy alei Generała Władysława Andersa w Bielsku-Białej odbył się nietypowy protest. Kierowcy zablokowali wjazd i wystawili trójkąty ostrzegawcze. W ten sposób chcieli zwrócić uwagę na wysokie ceny paliw.

Ceny paliw. Kierowcy powinni przygotować się na drożyznę 

Polscy kierowcy już płacą ponad 8 zł za litr benzyny. Zdaniem eksperta, ceny mogą być jeszcze wyższe. - W obecnej chwili trudno prognozować, kiedy to się stanie. Natomiast ryzyko przekroczenia 10 zł za litr rysuje się przed nami - powiedział dr Jakub Bogucki, analityk serwisu e-petrol.pl w rozmowie z "Super Expressem".

. Paliwa w Polsce drożeją najszybciej w UE. Litr benzyny już po 8 zł

- Wpływ na ceny będzie miała ewentualna decyzja rządu o wydłużeniu obniżki VAT i akcyzy na paliwa, którą wprowadzono w ramach tarczy inflacyjnej do końca lipca - dodał.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Z kolei ekonomista Marek Zuber zauważył, że dzisiejsze prognozy są jak wróżenie z fusów. - Wiele zależy od tego, czy np. USA porozumieją się z Arabią Saudyjską oraz Iranem w sprawie większego wydobycia ropy. Moim zdaniem, z powodu globalnego spowolnienia gospodarczego, popyt na ropę będzie mniejszy, więc sytuacja się ustabilizuje i wkrótce cena litra benzyny spadnie poniżej 7 zł - uważa ekspert.

Sfrustrowani wyższymi cenami kierowcy wyżywają się na pracownikach stacji paliw Sfrustrowani kierowcy wyżywają się na pracownikach stacji paliw

Dodaje jednak, że sytuacja jest "nieprzewidywalna" i nie wiadomo, jakie decyzje podejmie Rosja. - Może ziści się czarny scenariusz: nie będzie większego wydobycia, a Putin zakręci kurek z ropą dla Europy. Wtedy cena za litr paliwa wystrzeli nawet do 15 zł - podkreślił Zuber.

Ceny paliw. Benzyna 95 PB będzie rosła

Eksperci z serwisu e-petrol.pl pisali w piątek, że w drugim tygodniu czerwca czekają nas bardzo wyraźne podwyżki, które obejmą podstawowe gatunki paliw. - Średnia ogólnopolska cena benzyny 98 już w ubiegłym tygodniu przekroczyła psychologiczną granicę 8 zł/l, ale wiele wskazuje na to, że także cena najpopularniejszego gatunku benzyny - "95" nieuchronnie zbliża się do 8 zł za litr - czytamy.

Natomiast czytelnicy informują, że już w sobotę (4 czerwca) kupowali benzynę 95-oktanową nawet za 8,09 zł/l, a na niektórych stacjach Orlenu za 7,99 zł.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Ceny paliwa wystrzeliły w górę. Niektórzy kierowcy tracą cierpliwość
Więcej o: