Większość poprawek Senatu do ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw została przyjęta przez Sejm na czwartkowym posiedzeniu. Ustawa trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy do podpisu. Zgodnie z zapisami ustawy, nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 lipca 2022 r.
Posłowie poparli poprawkę dotyczącą przywrócenia możliwości wspólnego rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach sprzed 2021 r., również w przypadku opieki naprzemiennej. Przyjęto podniesienie wysokości procentowej podatku przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego z 1 do 1,5 proc. Sejm poparł również kilkanaście innych poprawek.
Nowelizacja ustawy o PIT, którą Sejm uchwalił 12 maja, wprowadza przede wszystkim obniżkę stawki PIT z 17 do 12 proc. Bez zmian pozostanie natomiast kwota wolna od podatku (30 tys. zł), oraz próg podatkowy (120 tys. zł). Ustawa likwiduje ulgę dla klasy średniej, choć będzie można z niej skorzystać przy rozliczeniu za rok podatkowy 2022, jeśli okaże się dla podatnika korzystniejsza niż nowe zasady.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zgodnie z nowelą przedsiębiorcy rozliczający się na zasadzie podatku liniowego, ryczałtu i karty podatkowej będą mogli odliczać część składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania. Tzw. liniowcy będą mogli zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności zapłacone składki zdrowotne w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 8700 zł. Dla "ryczałtowców" limit ten wyniesie 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych, a dla podatników na karcie - 19 proc.
Sejm zagłosował również za wprowadzeniem proponowanej przez rząd pomocy dla kredytobiorców. Chodzi o tzw. wakacje kredytowe - kredytobiorcy będą mogli przełożyć zapłatę łącznie ośmiu rat w 2022 i 2023 roku. Ich spłata przesunie się na koniec obecnego harmonogramu.
Przyjęto również możliwość zamiany wskaźnika WIBOR dla kredytów na inny, który ma zostać wypracowany w trybie konsultacji z bankami. Jeśli jednak rozmowy nie przyniosą żadnego rezultatu, rząd wprowadzi zastępczy wskaźnik POLONIA i według niego wyliczana będzie wysokość rat kredytów.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina