Wołodymyr Zełenski i Ursula von der Leyen rozmawiali o członkostwie w UE. "Doceniam wysiłki i determinację"

Ursula von der Leyen i Wołodymyr Zełenski odbyli kolejne spotkanie dotyczące członkostwa kraju w Unii Europejskiej. Podczas wizyty omówiono dotychczasowe rezultaty rozmów. Na rzecz szybkiego przyjęcia Ukrainy do UE działa też prezydent Andrzej Duda, który w tej sprawie odwiedził kilku europejskich przywódców.

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz kolejny spotkali się w Kijowie. - Ukraina oczekuje na polityczne decyzje w sprawie członkostwa w Unii - mówił po spotkaniu ukraiński przywódca. - Doceniam wysiłki i determinację Ukrainy - napisała w oświadczeniu szefowa KE. 

Zobacz wideo Czeka nas zima z drogą energią? „Państwo ma jeszcze szanse zbudować rezerwy węgla"

Ukraina członkiem UE? Zełenski: Udzieliliśmy wyczerpujących odpowiedzi

Prezydent Zełenski mówił też, że wkrótce jego kraj udzieli wyczerpujących odpowiedzi na pytania z ankiety, której pierwszą część komisarz Von der Leyen przekazała w Kijowie na początku kwietnia. Z kolei w przyszłym tygodniu Kijów oczekuje opinii Komisji Europejskiej w sprawie spełnienia przez Ukrainę tak zwanych kryteriów kopenhaskich członkostwa.

W Kijowie Ursula von der Leyen zapowiedziała, że taka opinia ma być gotowa do końca przyszłego tygodnia. Chwaliła też siłę i odwagę narodu ukraińskiego. Kwestia członkostwa Ukrainy ma być podjęta na posiedzeniu Rady Europejskiej 23 i 24 czerwca.

Władimir Putin Zboże z Ukrainy. Nieoficjalnie: Jest wstępne porozumienie Turcji i Rosji

Prezydent Andrzej Duda wspiera członkostwo Ukrainy w UE 

Członkostwo Ukrainy w UE popiera prezydent Andrzej Duda. Tematem spotkań, które na przestrzeni ostatnich dni odbył z przywódcami państw Europy Południowej, jest pozyskanie jak najszerszego poparcia dla szybkiej ścieżki akcesji Ukrainy do UE. 

O perspektywie przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej, ale także konsekwencjach rosyjskiej agresji na Ukrainę groźbie światowego kryzysu żywnościowego i migracyjnego prezydent rozmawiał m.in. z Prezydentami Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą i Włoch Sergio Mattarellą - czytamy w oficjalnym komunikacie. 

Prezydencki minister Paweł Szrot podkreślił, że polski prezydent będzie namawiał przywódców europejskich do działań na rzecz Kijowa. Paweł Szrot powiedział, że kraje z południa Europy mają "szczególną optykę" na kwestię integracji Ukrainy z Unią Europejską i "szczególnie wytrwale je trzeba przekonywać". Prezydencki minister dodał, że trzeba też rozmawiać o transporcie ukraińskiego zboża.

Posłuchaj podcastu Odc. 23: Dlaczego nie lubimy Zuckerberga? Jakich zmian potrzebuje iPhone? [Q&A]
Więcej o: