Wcześniejsza emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969. Co zrobić, żeby ją otrzymać?

kiDobra wiadomość dla urodzonych między 1948 a 1969 rokiem - ci seniorzy mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Niestety ta możliwość nie przysługuje wszystkim. Aby starać się o to świadczenie trzeba nie tylko spełnić obowiązkowe warunki, ale przygotować także specjalny wpis. Bez niego ZUS nie przyzna pieniędzy.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie Gazeta.pl

O wcześniejszą emeryturę starać się mogą osoby pracujące w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. To pierwszy z wielu punktów na nieoczywistej liście warunków, które należy spełnić, aby ubiegać się o świadczenie. Dla urodzonych między 1948 a 1969 złożenie takiego wniosku i otrzymanie wymaganego wpisu od pracodawcy może być nie lada wyzwaniem. Jak wyglądają szczegóły tego procesu?

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie?

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969 rokiem. Jakie warunki trzeba spełnić?

Głównym wymogiem dla otrzymania wcześniejszej emerytury jest praca osób urodzonych między 1948 a 1969 rokiem w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Jednak nie są to jedyne czynniki pozwalające na ubieganie się o to świadczenie. Poza nimi na dzień 31 grudnia 2008 trzeba spełniać takie wymagania jak: 

  • osiągnięcie wieku emerytalnego;
  • posiadanie odpowiedniego stażu składkowego i nieskładkowego (kobiety 20 lat, mężczyźni 25 lat);
  • osiągnięcie wymaganego stażu w pracy o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach;
  • nie być członkiem OFE, albo zrzec się środków z OFE na rzecz dochodów budżetu państwa.

Ten wpis jest wymagany przy wcześniejszej emeryturze. Jak go otrzymać?

Za wydanie wpisu dotyczącego stażu w pracy o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach odpowiada pracodawca. To właśnie on jest w stanie potwierdzić, czy konkretna posada kwalifikuje się do powyższych kategorii. Wspomniany wpis jest wymagany w świadectwie pracy. Bez niego nie będziesz w stanie ubiegać się o wcześniejsze świadczenia. Co musi znaleźć się w tej dokumentacji?

  • rodzaj wykonywanej pracy podany według wykazu, działu i pozycji;
  • obejmowane stanowisko;
  • okres, w którym wykonywano pracę o szczególnych charakterze bądź w szczególnych warunkach stale w pełnym wymiarze czasowym przypisanym do stanowiska.
Więcej o: