Ceny węgla. Rząd podjął decyzję w sprawie dopłat. Trzy tony gwarantowane. Jest też cena

Ministerka Anna Moskwa zapowiedziała we wtorek system dopłat w związku z wysokimi cenami węgla. Gwarantowana cena dla odbiorców indywidualnych to nie więcej niż 996,60 zł za tonę. Limit zakupów w tej cenie wyniesie trzy tony.
Zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które importują węgiel do Polski. Cena gwarantowana dla odbiorców indywidualnych to na dzisiaj 996 zł, To jest cena średnia, wg danych GUS, za poprzedni rok i porównywalna cena do tej, za którą dzisiaj możemy kupić węgiel z krajowego wydobycia.

- mówiła na wtorkowej konferencji ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa.

- Podmioty, które zdecydują się na współpracę, zobowiązane są do zarejestrowania się w tym programie i do zagwarantowania, że w takiej cenie węgiel będzie przekazywany do odbiorców indywidualnych. Tym programem obejmujemy też spółdzielnie i wspólnoty - dodała. 

Regulowane ceny węgla. Rząd podaje szczegóły

Po konferencji rząd wypuścił komunikat, który uściśla zasady dot. regulowanych cen węgla. Dla odbiorców indywidualnych węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierający co najmniej 85 proc. węgla kamiennego będzie mógł być sprzedawany po cenie 996,60 zł brutto za tonę. W tej cenie każde gospodarstwo domowe będzie mogło kupić do trzech ton węgla tylko na potrzeby własne.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Wsparcie jest przeznaczone dla gospodarstw domowch, które do ogrzewania wykorzystują zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków:

  • kocioł na paliwo stałe,
  • kominek,
  • kozę,
  • ogrzewacz powietrza,
  • trzon kuchenny,
  • piecokuchnię,
  • kuchnię węglową,
  • piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem.

Anna Moskwa wytłumaczyła, że z niższych cen węgla będą mogli skorzystać odbiorcy indywidualni, spółdzielnie oraz wspólnoty. 

Dopłaty będą dotyczyć jedynie węgla importowanego po 16 kwietnia. Związane jest to wprowadzeniem tego dnia embarga na rosyjski węgiel. 

W jaki sposób będzie można skorzystać z dopłat? 

To nie będzie pieniądz dawany do ręki. W praktyce to będzie tak, że przychodzi pan do składu węgla, który przystąpił do programu, przekazuje zaświadczenie i to daje prawo do otrzymania węgla w gwarantowanej cenie do trzech ton

- wytłumaczyła ministerka klimatu i środowiska.

 Premier Morawiecki zapowiadał, że wsparcie trafi do osób o najniższych dochodach. Teraz o tym cisza

- Nie chciałbym takiego programu, który będzie ludziom bardziej majętnym finansować węgiel, dlatego tutaj zaproponujemy poziom dochodu na członka rodziny. W zależności od poziomu dochodu na członka rodziny będziemy refinansować tę różnicę całą lub jej część względem tych cen, które były kilka miesięcy temu przed gwałtowną podwyżką cen węgla na rynkach światowych - mówił w poniedziałek premier

Ani na konferencji, ani w rządowym komunikacie nie znalazła się jednak wzmianka na ten temat. Na razie można więc wnioskować, że nie przyjęto kryterium dochodowego, a z programu będą mogli skorzystać wszyscy obywatele. 

Ceny węgla. Rekompensaty dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy otrzymają rekompensaty za sprzedaż węgla po niższych cenach z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem otrzymania rekompensaty będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po wymienionej cenie - informuje rząd.

Maksymalna wysokość dopłaty do jednej tony węgla wyniesie 750 zł. Rząd na cały program przeznaczy 3 mld złotych. 

Rekompensaty będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń S.A. Rola tego podmiotu polegać będzie m.in. na weryfikacji wniosku o wypłatę rekompensaty i kompletności wymaganych dokumentów.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: