Mateusz Morawiecki ujawnił, jakie kupił obligacje. "Podzieliłem to po 2,3 mln zł"

- Czy ktokolwiek na świecie przewidział to, co się dzieje w tym roku, w zeszłym roku? - tak premier Mateusz Morawiecki odpowiedział na pytanie o to, czy wiedział, że inflacja wzrośnie, kiedy kupował obligacje. Szef rządu zdradził też, jakie rodzaje papierów zakupił.

Premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny odniósł się do kwestii zakupu obligacji. Tym razem z tematem zmierzył się podczas wystąpienia na kanale Przygody Przedsiębiorców na YouTubie. 

Zobacz wideo "Xiaomi lepsze"? Testujemy nowego flagowca Chińczyków. Cena może zaboleć [TopTech]

Czy premier Morawiecki wiedział, że inflacja wzrośnie? "Ależ skąd"

Szef rządu został zapytany, czy wiedział, że inflacja wzrośnie. Oprocentowanie części obligacji jest bowiem uzależnione właśnie od tego wskaźnika. - Ależ skąd miałem wiedzieć, czy ja jestem jasnowidzem? Czy ktokolwiek na świecie przewidział to, co się dzieje w tym roku, w zeszłym roku? - stwierdził Morawiecki.

Stwierdził też, że rozwoju sytuacji nie mógł przewidzieć nikt. - Każdy, kto się interesuje ekonomią, wie doskonale, że jest to po prostu niemożliwe. Każdy, kto się interesuje rzeczywistością, wie, że tylko jasnowidzowie - jeśli ktoś w nich wierzy - mogą takie rzeczy przewidywać - dodał. 

Jakie obligacje kupił Mateusz Morawiecki? Premier zdradził szczegóły

Gość kanału Przygody Przedsiębiorców zdradził też, jakie obligacje zakupił. Wśród nich znalazły się papiery trzyletnie oparte o stawkę WIBOR. Kolejne, czteroletnie, oparte były o inflację - przy czym w pierwszym roku oprocentowanie jest stałe i ustalone na poziomie 1,3 proc., dopiero w kolejnym roku uwzględnia inflację za poprzedni okres. 

Szef rządu powiedział również, ile wydał na poszczególne typy obligacji. - W równych kwotach podzieliłem to po 2,3 mln zł - stwierdził. - Zainwestowałem w polskie obligacje, to chyba jest najlepsza inwestycja - dodał. 

Obligacje Morawieckiego

Zakup obligacji przez premiera nie jest informacją tajną - wszystkie informacje na ten temat znalazły się w standardowym oświadczeniu majątkowym za 2021 rok. Zostało opublikowane z datą 29 kwietnia.

Wynika z niego, że premier ma zaledwie 56 tys. zł oszczędności. Tymczasem w oświadczeniu za 2020 rok wskazał, że posiada oszczędności w wysokości ok. 4,7 mln zł. Różnica wynika stąd, iż Mateusz Morawiecki kupił obligacje skarbowe o wartości 4,6 mln zł. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: