Ceny paliw. Prezes Orlenu o uldze dla kierowców. Zapowiada obniżkę na wakacje

- Przez okres wakacyjnym postaramy się ulżyć w pewnym stopniu kierowcom, obniżając ceny o kilka groszy na litrze paliwa - zadeklarował Daniel Obajtek podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Prezes PKN Orlen przekazał, że szczegóły planu obniżek zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek tłumaczył, że wysokie ceny paliwa są związane tylko i wyłącznie z sytuacją na rynku. Wyjaśnił, że biorąc pod uwagę słabnącą złotówkę, aktualnie cena baryłki ropy jest najwyższa w historii. Do tego dochodzi niepokój na rynku związany z wojną w Ukrainie, a także rosnące zapotrzebowanie na paliwo związane z nadchodzącymi wakacjami.  

Zobacz wideo Ceny paliwa wystrzeliły w górę. Niektórzy kierowcy tracą cierpliwość

Ceny paliw. Dlaczego paliwo jest drogie? Prezes Orlenu wyjaśnia

Szef koncernu wyjaśniał, że na wyższe ceny znaczący wpływ ma także duża konsumpcja i brak paliw z innych kierunków. Polska nie jest bowiem samowystarczalna w ich produkcji. 

Rząd zapowiedział, że zamierza z tym walczyć. "Walczymy o to różnymi metodami - tymi, które są dopuszczalne na rynku, żeby paliwo było tańsze. Gdyby nie było tej walki, to by było jeszcze dużo droższe niż w tej chwili" - mówił Jarosław Kaczyński na konwencji PiS.  

Więcej informacji z gospodarki i świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny paliw. Obajtek zapowiada obniżenie cen na wakacje

Jednym z tych działań jest wprowadzenie obniżki stawki VAT na paliwo (została przedłużona do 31 października 2022 roku). Paliwo do tego czasu będzie sprzedawane z ośmioprocentowym VAT-em. Na poniedziałkowej konferencji prasowej, podczas której Daniel Obajtek ogłosił zgodę Komisji Europejskiej na fuzję PKN Orlen i Grupy Lotosu, szef koncernu zapowiedział, że wraz z rządem podejmuje dodatkowe działania, aby obecne ceny obniżyć.  

- Myślimy, jak reagować w tym zakresie. Przez okres wakacyjnym postaramy się ulżyć w pewnym stopniu kierowcom, obniżając ceny o kilka groszy na litrze paliwa - zadeklarował Daniel Obajtek, cytowany przez wnp.pl. Prezes PKN Orlen zapowiedział jednak, że szczegóły dotyczące obniżki zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Ceny paliw - poniedziałek 20.06.2022 r. Ile kosztuje paliwo?

Wg danych ze strony autocentrum.pl średnie ceny paliw w Polsce to:

  • PB95 - 7,89 zł;
  • PB98 - 8,31 zł;
  • ON - 8,51 zł;
  • ON+ - 7,97 zł;
  • LPG - 3,52 zł.

Ustabilizowała się cena benzyny. PB95 staniała nawet średnio o 1 grosz, PB98 natomiast jest droższa tylko o 1 grosz. Drastycznie natomiast podrożał olej napędowy, zatankowanie diesla jest już średnio 24 grosze droższe niż na koniec ubiegłego tygodnia. O 4 grosze spadła jednak cena autogazu.

Więcej o: