Polski Ład - co zmienia się dla rodzin od 1 lipca? M.in. nowe ulgi, zwiększony limit zarobków dzieci

Polski Ład po raz kolejny znacząco się zmienia od 1 lipca. Liczne zmiany wpłyną także na rozliczenia rodzin. Wśród nich znalazło się m.in. zwiększenie limitów zarobków dzieci oraz możliwość rozliczenia się z dzieckiem przez samotnych rodziców.

Po setkach zmian w Polskim Ładzie w ciągu pierwszych tygodni obowiązywania reformy rząd postanowił przeprowadzić konsultacje społeczne. W ich wyniku zdecydowano się wprowadzić kolejne duże zmiany, które zaczną obowiązywać już od 1 lipca.

Zobacz wideo Co zostało z Polskiego Ładu? Wiceminister Soboń: Prawie wszystko zostało

Polski Ład. Jakie zmiany dla rodzin?

Rodzice rozliczający się wspólnie z dziećmi otrzymają kilka nowych i ważnych ulg. Dotychczas dzieci mogły zarobić w ciągu roku do 3089 zł jeśli chciały rozliczać się z rodzicami i zachować wszystkie preferencje podatkowe. Od 1 lipca kwota ta rośnie do 12-krotności renty socjalnej, czyli do 16 061,28 zł. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Ponadto renty rodzinne nie będą doliczane do dochodów rodzica. Oznacza to również, że dziecko jako oddzielny podatnik będzie korzystać z kwoty wolnej od podatku, która od początku roku wynosi 30 tys. zł. 

Państwo rezygnuje również z pobierana składki na ubezpieczenie zdrowotne z rent rodzinnych dzieci do 18. roku życia. Zmieni się też zakres ulgi podatkowej PIT-0, które będzie obejmowała również zasiłki macierzyńskie przyznawane rodzicom i opiekunom dzieci. Od świadczenia nie będzie pobierany podatek. 

Polski Ład. Zmiany dla samotnych rodziców

Reforma podatkowa z początku roku wprowadziła ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1,5 tys. zł. Z tego rozwiązania rząd rezygnuje całkowicie. Od 1 lipca samotni rodzice będą mogli rozliczyć się z dzieckiem. Zarówno dziecko, jak i rodzic skorzystają w takim przypadku z kwoty wolnej od podatku

We wrześniu rząd szacował koszt tej ulgi dla budżetu na ponad 300 mln zł. W kwietniu wiceminister finansów Artur Soboń ogłaszał, że jej likwidacja pozwoli zatrzymać w kieszeniach rodziców 800 mln złotych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: