Mateusz Morawiecki skrytykował "Polski Ład": To mitręga dla księgowych

- Zmiany w ramach "Polskiego Ładu" nie zostały w odpowiedni sposób zorganizowane - stwierdził w wywiadzie dla podcastu "Przygody Przedsiębiorców" Mateusz Morawiecki. Premier nazwał zmiany podatkowe "mitręgą" dla księgowych.

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu dla podcastu "Przygody Przedsiębiorców". Szef rządu został poproszony o ocenę funkcjonowania "Polskiego Ładu".

Morawiecki stwierdził, że źle ocenia funkcjonowanie rozwiązań w ramach "Polskiego Ładu". - Zmiany w ramach Polskiego Ładu nie zostały w odpowiedni sposób zorganizowane. Przy wielkich zmianach, wielkich projektach, gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą. Tak się niestety stało - przyznał premier. Według niego zmiany stały się "mitręgą" dla księgowych.

Mateusz Morawiecki: Wdrożyliśmy jedną z najwyższych kwot wolnych od podatku

Podczas rozmowy szef rządy zaznaczył również, że w Polskim Ładzie znalazły się także dobre rozwiązania. - Wdrożyliśmy jedną z najwyższych kwot wolnych od podatku - do 30 tys. zł - stwierdził Morawiecki. W podcaście premier skrytykował jednocześnie byłe rządy. Według niego poprzednicy podnieśli kwotę od podatku o dwa złote. - My podnieśliśmy nie o dwa złote, tylko do poziomu 30 tys. zł - powtórzył.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Mateusz Morawiecki poinformował również, od 1 lipca wejdą w życie kolejne rozwiązania podatkowe, w tym te, które zakładają obniżkę PIT z 17 proc. do 12 proc. - Podniesiony zostanie też pierwszy raz od kilkunastu lat drugi próg podatkowy do 120 tys. zł. To są te mechanizmy, które mają budować polską klasę średnią - podkreślił Morawiecki.

Polski Ład 2.0 a emerytury. Dla kogo zmiany będą najkorzystniejsze? 

Przypomnijmy, że w związku ze zmianami podatkowymi od lipca 2022 roku zmieni się wysokość emerytur - wzrosną one od 2,50 zł do 122,50 zł miesięcznie. Zmian podatkowych nie odczują seniorzy, którzy pobierają świadczenie w kwocie od 1000 do 2500 zł brutto. Ich świadczenia nie wzrosną. 

Im większe świadczenie, tym większy zysk - oczywiście do pewnego progu. Na zmianach podatkowych najbardziej skorzystają bowiem seniorzy, których świadczenie wynosi 4950 zł. Od tej kwoty zysk powoli się zmniejsza. 

Dokładne wyliczenia tego, jak zmienią się emerytury po zmianach po wejściu w życie Polskiego Ładu 2.0, przeczytasz tutaj:

Polski Ład 2.0. Jakie zmiany czekają Polaków?

To nie jedyne zmiany, jakie czekają Polaków. Od 1 lipca przedsiębiorcy rozliczający się na zasadzie podatku liniowego, ryczałtu i karty podatkowej będą mogli odliczać część składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania.

Zmiany podatkowe przywrócą możliwość wspólnego rozliczania się z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców. Propozycja ma docelowo zastąpić ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1,5 tys. zł. Kolejną zmianą będzie podniesienie wysokości procentowej podatku przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego z 1 do 1,5 proc. Pełną listę zmian przedstawialiśmy tutaj:

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz o Polskim Ładzie: W starym bałaganie zrobiono jeszcze większy bajzel
Więcej o: