Putin o "trudnych warunkach" dla biznesu w Rosji. Obwinia Zachód: Porzucili podstawowe zasady

Władimir Putin wygłosił przemowę na forum gospodarczym BRICS. W swoim wystąpieniu odniósł się do "problemów gospodarczych Zachodu" - u ich źródeł, według polityka, ma leżeć "porzucenie zasad gospodarki rynkowej".

Władimir Putin przyznał, że rosyjscy przedsiębiorcy muszą radzić sobie "w trudnych warunkach". Powodem tej sytuacji ma być według prezydenta Rosji nie fakt wypowiedzenia wojny w Ukrainie, ale sankcje nałożone przez Zachód. Polityk stwierdził, że w tym momencie "zachodni partnerzy porzucili podstawowe zasady gospodarki rynkowej".

Zobacz wideo „Najważniejsza jest efektywność energetyczna. Dopiero wtedy będzie mogli powiedzieć: Goodbye Putin!"

Władimir Putin o "trudnych warunkach" dla przedsiębiorców w Rosji. Obwinia Zachód

- Zachodni partnerzy porzucili podstawowe zasady gospodarki rynkowej, wolnego handlu, nienaruszalności własności prywatnej - mówił dokładnie Władimir Putin. - Przyjęli nieodpowiedzialny kurs makroekonomiczny, obejmujący włączenie maszyn drukarskich, niekontrolowaną emisję pieniądza i akumulację niezabezpieczonych długów - oceniał dalej prezydent Rosji.

Polityk dodał, że Zachód wprowadzał "więcej i więcej politycznie motywowanych sankcji, co wzmocniło mechanizm presji na konkurencję rynkową". - W efekcie problemy globalnej gospodarki stały się chroniczne. Spadek aktywności biznesowej, wzrost bezrobocia, brak surowców i komponentów, trudności w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego na świecie narastają. Ceny zbóż i innych produktów rolnych rosną - wyliczał prezydent Rosji.

Wspomniane wysokie ceny zbóż i zagrożone bezpieczeństwo żywnościowe ma być według Putina winą Zachodu, chociaż główną odpowiedzialność za tę sytuację ponosi Rosja. Kraj ten, w ramach inwazji na Ukrainę, dokonał przejęcia sporej części silosów, w których Ukraina składowała zebrane w 2021 roku zboże. Na zdjęciach satelitarnych widać nawet, jak rosyjskie jednostki kradną ziarna i transportują je do sprzyjającej Putinowi Syrii. 

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Putin na koniec dodał, że państwa należące do BRICS omawiają kwestię "stworzenia międzynarodowej waluty rezerwowej". W składzie BRICS znajdują się kraje: Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, a od 2011 roku także Republika Południowej Afryki. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazw tych państw (S od South Africa).

Więcej o: