Szef MAE: Rosja może całkowicie odciąć gaz. Europa potrzebuje wyjścia awaryjnego

Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol stwierdził, że Rosja może całkowicie odciąć Europie dopływ gazu. - Dlatego Europa potrzebuje planów waryjnych - stwierdził Birol, podkreślając, że całkowite odcięcie od gazu nie jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.

Nie wykluczyłbym, że Rosja będzie nadal próbowała znaleźć różne problemy tu i tam oraz wyszukiwać wymówki, aby jeszcze bardziej ograniczyć dostawy gazu do Europy, a może nawet całkowicie je odciąć" - przekazał szef MAE w oświadczeniu, które przytacza Reuter. "To jest powód, dla którego Europa potrzebuje planów awaryjnych" - dodał. 

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Podkreślił jednocześnie, że Międzynarodowa Agencja Energetyczna nie uważa, by całkowite odcięcie Europy od rosyjskiego gazu było najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. 

Birol zwrócił uwagę, że niedawne zmniejszanie przepływów gazu na Zachód może być próbą uzyskania politycznej dźwigni przed zimą, gdy wzrośnie zapotrzebowanie na gaz.

Elektrownia atomowa Opcja atomowa. Niemcy szukają alternatyw dla rosyjskiego gazu

Petr Fiala: Istnieje realna groźba, że Rosja zakręci kurek

W środę w wieczornym orędziu do narodu czeski premier Petr Fiala stwierdził, że w wojnie przeciwko Zachodowi Rosja ma  dwie bronie. Pierwszą jest próba wywołania nowej fali migracji poprzez blokadę eksportu ukraińskich zbóż. Druga to uzależnienie znacznej części Europy od rosyjskiego gazu i ropy. - Czechy są niestety jednym z kilku państw uzależnionych w niezwykle wysokim stopniu. Istnieje realna groźba, że w najbliższych tygodniach lub miesiącach Rosja zakręci kurek, wstrzyma dostawy gazu i ropy, aby sprawić nam jak największe problemy - powiedział premier Czech.

Ceny paliw na razie nie będą spadać - zdjęcie ilustracyjneCeny paliw. Ropa naftowa na giełdach tanieje, na stacjach pierwsze obniżki

Więcej o: