Ceny paliw. Ropa naftowa na giełdach tanieje, na stacjach pierwsze obniżki

Choć od kilku miesięcy ceny paliw na stacjach idą szybko w górę, to w ostatnim tygodniu zaobserwowano niewielki spadek. Wpływ na to zaczynają mieć spadki cen ropy naftowej na giełdach surowcowych na świecie.

Najnowszy raport opublikowany przez e-petrol.pl pokazuje, że w minionym tygodniu wzrosła cena oleju napędowego, o 16 groszy. Jego średnia cena na stacjach w Polsce wyniosła 7,89 zł. Spadła natomiast cena benzyny Pb95 o 2 grosze, za litr płacono 7,92 zł. Cena autogazu również poszła w dół - litr kosztował 3,52 zł.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ceny paliw różnią się w zależności od województwa

Kupujący benzynę, olej napędowy i LPG najtaniej zaopatrzą się w paliwo w województwach: pomorskim, łódzkim i świętokrzyskim. Benzyna Pb95 najtańsza jest na Pomorzu, tam jej cena wynosi 7,88 zł/l, w województwie łódzkim najkorzystniej kupuje się olej napędowy, który kosztuje tam 7,83 zł/l. Z kolei autogaz ma najniższą cenę w województwie świętokrzyskim - 3,40 zł/l.

Najwyższe ceny Pb95 na stacjach benzynowych są w województwie podkarpackim, gdzie jej wartość osiągnęła już 7,99 zł za litr. Diesel najdroższy jest na Podlasiu - 7,91 zł/l. Mieszkańcy Dolnego Śląska mogą się natomiast skarżyć na najwyższą cenę LPG - litr kosztuje tam 3,66 zł.

Tanieje ropa naftowa

Mimo niewielkich obniżek ceny paliw na stacjach w Polsce są jak widać wciąż bardzo wysokie. Optymistyczne dla kierowców informacje nadpływają za to z giełd surowcowych, gdzie ceny ropy naftowej spadają już od kilku dni. Wynika to z obaw inwestorów o gospodarkę Stanów Zjednoczonych, która może wpaść w recesję. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na Nowojorskiej Giełdzie Towarowej kosztuje w środę ok. 105 dolarów - jest to spadek o ponad 4 proc. w stosunku do wtorkowego zamknięcia. Z kolei ropa Brent na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) została wyceniona na 110 dolarów za baryłkę - spadek o prawie 4 proc. 

Zobacz wideo Olechnowicz: Myślę, że czeka nas 10 zł za litr paliwa
Więcej o: