Lubelskie. Zaczęły się samozbiory jagody kamczackiej. Ile trzeba zapłacić za owoce?

Jagoda kamczacka to pyszny i zdrowy owoc. W czerwcu rozpoczynają się jej zbiory. Jeden z największych producentów tych owoców w Polsce zaprasza wszystkich chętnych na samozbiory. Do nich ma zachęcać cena, jaką można otrzymać za kilogram jagody kamczackiej.

Jagoda kamczacka jeszcze nie dorównuje popularnością innym czerwcowym owocom - jak truskawki czy czereśnie. Jeśli jednak chodzi o smak i wartości odżywcze, to w niczym im nie ustępuje. Polska jest światowym potentatem w uprawie tych szlachetnych owoców, a jeden z największych producentów jagód zaprasza właśnie na samozbiór owoców.

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Lubelskie. Ruszył samozbiór jagody kamczackiej -

To pierwsza taka akcja, którą organizuje przedsiębiorstwo Agronom Berries. Samozbór rozpoczął się 20 czerwca i potrwa do końca miesiąca. Po owoce można się wybrać do miejscowości Jasionka k. Parczewa w województwie lubelskim.

"To doskonała okazja do spędzenia kilku chwil na łonie natury, naładowanie akumulatorów oraz poznanie prawdziwego superowocu, jakim jest jagoda kamczacka!" - piszą organizatorzy. Każda osoba uczestnicząca w samozbiorze może zebrać dowolną ilość jagód w cenie 10 zł za kilogram. W sklepie za taką ilość jagód kamczackich trzeba zapłacić trzy razy więcej.

Białe porzeczki charakteryzuje spora zawartość pektyn, a te są szczególnie korzystne dla osób, które chcą kontrolować wagę Pektyny - czym są, czy są zdrowe? W jakich owocach jest ich najwięcej?

Podczas zbiorów trzeba przestrzegać regulaminu, przygotowanego przez organizatorów.

  1. Zbieramy w jednym wyznaczonym rzędzie (nie przemieszczamy się losowo po plantacji).
  2. Zbieramy z rośliny wszystkie dojrzałe owoce.
  3. Zbieramy z ziemi owoce, które nam wypadły z rąk podczas zbioru (wciąż są w pełni wartościowe).
  4. Do zbioru wypożyczamy zwrotne opakowania do wielokrotnego użytkowania, z których owoce można wysypać do swoich opakowań lub można kupić na miejscu jednorazowe łubianki.
  5. Na czas zbioru warto mieć ze sobą pasek do przywiązania łubianki w pasie (zbiór jest wówczas bardziej komfortowy).

ADHD - wyrasta z tego tylko 10 proc. dzieci Dieta odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu objawów ADHD u dzieci

Chociaż Polska jest międzynarodowym potentatem jagód kamczackich, to w naszym kraju owoce wciąż nie są dobrze znane. Tymczasem, jak zapewniają producenci, kryje się w nich bogactwo witamin.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: