Czereśnie po 260 zł/kg? Ekspert chwyta się za głowę. "Cena poza wszelką krytyką". Ile powinny kosztować?

Ile kosztują czereśnie? Internet obiega zdjęcie, na którym popularne owoce wyceniono na kilkaset złotych. Dlaczego tak drogo? Odpowiedź podpowiada... kalendarz.

W majówkę polski internet obiegło zdjęcie prezentujące wyjątkowo drogie czereśnie. Kilogram wyceniono na aż 260 zł/kg. I chociaż autor wpisu zamieszczonego na Twitterze twierdzi, że chodzi o owoce z Polski, to większość ekspertów nie ma wątpliwości, że te na początku maja jeszcze nie mogłyby być tak dojrzałe. 

Maciej Kmer, eksperta rynku hurtowego w Broniszach pod Warszawą, gdzie warzywa i owoce kupują tysiące sklepikarzy, podejrzewa, że czereśnie ze zdjęcia pochodzą z Hiszpanii. - A dokładniej z enklaw marokańskich. Tam jest znacznie cieplej, więc w Polsce już się pojawiły - mówi w rozmowie z Konkret 24.

Ekspert stwierdził też, że cena na zdjęciu jest "poza wszelką krytyką". Wyjaśnił, że czereśnie w Broniszach są już dostępne, jednak ich cena  - chociaż  wysoka - jest znacząco niższa od tej z internetowego wpisu. -  W hurcie kosztują 60-90 zł za kilogram. To by wskazywało, że sprzedawca, który wystawił importowane czereśnie po 260 zł, nawet gdyby w hurcie kosztowały nieco więcej niż te hiszpańskie, nałożył bardzo wysoką marżę - mówi. 

Zobacz wideo Aleksander Kwaśniewski był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (10.05)

Kiedy pojawią się polskie czereśnie? Trzeba czekać kilka tygodni

Dr Paweł Kraciński z Instytutu Ekonomii i Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego cytowany przez portal również nie ma wątpliwości, że czereśnie ze zdjęcia pochodzą z importu. Polskie, zdaniem eksperta, trafią do sprzedaży za kilka tygodni.

- Powinny pojawić się na przełomie maja i czerwca z ceną 6-10 złotych za kilogram w hurcie - stwierdza.

Drogie czereśnie? W zeszłym roku narzekaliśmy, gdy kosztowały 70 zł/kg

Wysokie ceny owoców zaskakują Polaków co roku. W połowie maja 2020 r. sieć obiegły zdjęcia czereśni kosztujących 70 zł za kilogram. I wówczas wytłumaczenie było jedno - owoce są drogie, bo pochodzą z importu. 

O tym, jak szybko mogą zmienić się ceny, świadczy sytuacja z zeszłego roku. Z powodu urodzaju cena czereśni spadła do poziomu 3 zł za kilogram. Maksymalne ceny za owoce najwyższej jakości sięgały 6-7zł/kg.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: