Polski Ład. Od piątku reforma nieudanej reformy podatkowej. Mniejszy PIT, ale za to znika ulga DKŚ

Od piątku 1 lipca będą obowiązywać nowe przepisy podatkowe. To reforma reformy fiskalnej, jaką był wprowadzony na początku roku Polski Ład. Nowe przepisy zmniejszają PIT względem początku roku, ale za to likwidują ulgę dla klasy średniej.

Po setkach zmian w Polskim Ładzie w ciągu pierwszych tygodni obowiązywania reformy rząd postanowił przeprowadzić konsultacje społeczne. W ich wyniku zdecydowano się wprowadzić kolejne duże zmiany, które zaczną obowiązywać już od piątku 1 lipca.

Zobacz wideo Co zostało z Polskiego Ładu? Wiceminister Soboń: Prawie wszystko zostało

Polski Ład 2.0 już od piątku 1 lipca. Jakie zmiany?

Największa zmiana to obniżka PIT względem początku roku. Od lipca stawka PIT zostanie obniżona z 17 do 12 proc. To oznacza, że wszyscy pracownicy na etatach, zleceniobiorcy oraz emeryci będą płacić mniejszy podatek, a zatem pensje i świadczenia netto wzrosną. Bez zmian pozostanie natomiast kwota wolna od podatku (30 tys. zł) oraz próg podatkowy (120 tys. zł).

Zmiana w PIT oznacza również niższą kwotę zmniejszająca podatek, która była przyczyną niższych wypłat na początku roku. Zaliczki na podatek dochodowy będą wynosić nie 425 zł, jak przez ostatnie pół roku, a 300 zł. Zostaje jednak 9 proc. składka zdrowotna. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Wyższy podatki miała złagodzić ulga dla klasy średniej. Ta okazała się jednak wyjątkowo skomplikowana. Wraz z obniżeniem PIT, całkowicie wycofano więc ten przywilej. Będzie można go jednak zastosować wyjątkowo przy rozliczeniu za rok podatkowy 2022, jeśli okaże się dla podatnika korzystniejsza niż nowe zasady.

Od 1 lipca przedsiębiorcy rozliczający się na zasadzie podatku liniowego, ryczałtu i karty podatkowej będą mogli odliczać część składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania. Tzw. liniowcy będą mogli zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności zapłacone składki zdrowotne w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 8700 zł. Dla "ryczałtowców" limit ten wyniesie 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych, a dla podatników na karcie - 19 proc.

Zmiany podatkowe dla rodziców

Spore i ważne zmiany dotyczą również osób wychowujących dzieci. Rodzice rozliczający się wspólnie z dziećmi otrzymają kilka nowych i ważnych ulg. Dotychczas dzieci mogły zarobić w ciągu roku do 3089 zł jeśli chciały rozliczać się z rodzicami i zachować wszystkie preferencje podatkowe. Od 1 lipca kwota ta rośnie do 12-krotności renty socjalnej, czyli do 16 061,28 zł. 

Ponadto renty rodzinne nie będą doliczane do dochodów rodzica. Oznacza to również, że dziecko jako oddzielny podatnik będzie korzystać z kwoty wolnej od podatku, która od początku roku wynosi 30 tys. zł. 

Państwo rezygnuje również z pobierana składki na ubezpieczenie zdrowotne z rent rodzinnych dzieci do 18. roku życia. Zmieni się też zakres ulgi podatkowej PIT-0, które będzie obejmowała również zasiłki macierzyńskie przyznawane rodzicom i opiekunom dzieci. Od świadczenia nie będzie pobierany podatek.

Reforma podatkowa z początku roku wprowadziła ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1,5 tys. zł. Z tego rozwiązania rząd rezygnuje całkowicie. Od 1 lipca samotni rodzice będą mogli rozliczyć się z dzieckiem. Zarówno dziecko, jak i rodzic skorzystają w takim przypadku z kwoty wolnej od podatku. 

We wrześniu rząd szacował koszt tej ulgi dla budżetu na ponad 300 mln zł. W kwietniu wiceminister finansów Artur Soboń ogłaszał, że jej likwidacja pozwoli zatrzymać w kieszeniach rodziców 800 mln złotych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: