Zmiany w podatkach od 1 lipca. "DGP" alarmuje: Zaliczki na PIT wciąż liczone dwa razy

W piątek 1 lipca wchodzą w życie zmiany podatkowe łatające Polski Ład. Tyle że, jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", nie wszystko zostało naprawione. Przedsiębiorcy wciąż będą zmuszeni do dwukrotnego wyliczania zaliczek na podatek dochodowy.

Jak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna", w mocy po 1 lipca pozostanie przepis wprowadzony na początku roku zakładający, że jeśli kwota składki zdrowotnej jest wyższa niż zaliczka na PIT wyliczona według zasad obowiązujących na koniec 2021 r., to płatnik powinien tę składkę odpowiednio obniżyć.

Zaliczki na PIT wciąż liczone dwa razy

Zdaniem cytowanej przez "DGP" Joanny Narkiewicz-Tarłowskiej, doradczyni podatkowej i dyrektorki w Vialto Partners, nie ma wątpliwości, że od lipca zespoły kadrowo-płacowe wciąż będą musiały wyliczać wysokość zaliczki na PIT dwukrotnie, tj. według zasad bieżących i ubiegłorocznych.

Wszystko, aby dokonać ewentualnego obniżenia składki zdrowotnej do wysokości zaliczki z 2021 r. 

- wyjaśnia Narkiewicz-Tarłowska. Jak przypomina, że rząd zapewniał, że od 1 lipca br. problem konieczności podwójnego wyliczania zaliczek zniknie. Dodaje, że część osób (np. pracownicy o niskich dochodach) na zmianach podatkowych od lipca skorzysta, ale "skorzystaliby bardziej, gdyby wysokość składki zdrowotnej była obniżana do wysokości bieżącej zaliczki na PIT, która w wielu przypadkach wynosi 0 zł". 

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz o Polskim Ładzie: W starym bałaganie zrobiono jeszcze większy bajzel
  • Więcej o podatkach przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Polski Ład zmienia się w Niskie Podatki

Korekta Polskiego Ładu - nazywana teraz przez rząd programem Niskie Podatki - zakłada m.in. obniżkę niższej stawki podatku PIT z 17 do 12 proc. To żadna hojność ze strony rządu - inaczej nie dałoby się we w miarę prosty sposób poprawić tego, co rząd wcześniej zdemolował wprowadzając Polski Ład w nieprzygotowanej formie.

Wśród innych zmian, które wejdą w życie od 1 lipca, są też m.in. likwidacja ulgi dla klasy średniej,  uelastycznienie zasad stosowania kwoty wolnej od podatku (tj. 1/12 kwoty zmniejszającej podatek), przywrócenie preferencyjnego rozliczania dochodów rodziców samotnie wychowujących dzieci, a także możliwość odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Więcej o: