Nowa lista refundowanych leków. Przybyły 54 pozycje, a 126 leków wycofano. Zmianie uległy również ceny

Od piątku 1 lipca obowiązuje zaktualizowany wykaz refundowanych leków. Pojawiły się nowe produkty oraz zmiany cen. Na liście znalazły się m.in. leki na migrenę oraz na zapalenie stawów. Dzięki refundacji pacjenci mogą taniej nabyć potrzebne im leki. Co znalazło się w nowym obwieszczeniu?

Od 1 lipca w nowym wykazie leków refundowanych znalazły się kolejne 54 produkty. Dzięki przeprowadzanej aktualizacji listy, możliwe jest wprowadzanie na nią nowych produktów o sprawdzonej skuteczności oraz leków generycznych, czyli odpowiedników oryginalnych leków, które zawierają tę samą substancję czynną.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wojewódzki Szpital Zespolony, otwarcie Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Kielce, 4 marca 2022 r.NIK o zakupach sprzętu. "Okablowanie urządzenia uszkodzone przez szczury"

Nowa lista refundowanych leków. Pojawiły się kolejne 54 produkty

W Obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 czerwca 2022 roku znalazły się 54 nowe leki, które podlegają refundacji. Dzięki temu pacjenci mają możliwość zakupu medykamentów oraz pozostałych wyrobów medycznych w niższej cenie. Refundowane leki są dostępne w aptekach, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na liście leków refundowanych znalazły się teraz m.in. leki Entyvio stosowany w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna, Kineret stosowany w przypadku leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów czy Botox, który jest używany w przypadkach przewlekłej migreny. Pełna lista produktów znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz wideo Rzeki zalane antybiotykami. Normy przekroczone 300 razy

Nowa lista refundowanych leków. Z listy zniknęło 126 pozycji

W obwieszczeniu poinformowano także o zmianach cen leków. Obniżka urzędowych cen zbytu dotyczy 153 produktów (od 0,01 zł do 4340,25 zł), z kolei 33 produktom podwyższono ceny zbytu (od 0,34 zł do 8,32 zł). Obniżono dopłatę pacjenta do 243 leków (od 0,01 zł do 2164,55 zł). Dopłata wzrosła jednak w przypadku 449 pozycji (od 0,01 zł do 10,48 zł). Obniżą się ceny brutto 479 produktów (od 0,01 zł do 2164,55 zł), a wzrost cen brutto przewidziano dla 155 leków (od 0,01 zł do 11,54 zł). W związku z wnioskami o skrócenie terminu obowiązywania refundacji lub upłynięciem terminów refundacyjnych bądź odmową refundacji, w obwieszczeniu nie znalazło się 126 leków lub wskazań, które zamieszczono w poprzednim obwieszczeniu - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Małpia ospa, wirus pod mikroskopemLeki na małpią ospę. Naukowcy przebadali dwa preparaty

Więcej o: