Senat zgłosił pod koniec czerwca siedem poprawek do ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych. Wśród nich była m.in. poprawka skreślająca przepisy nowelizujące ustawę o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych. W środę Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych opowiedziała się za odrzuceniem wszystkich poprawek Senatu.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Ustawa przewiduje, że gospodarstwa domowe będą mogły kupić węgiel w cenie 996,60 zł za tonę przy zakupie do 3 ton. Przedsiębiorcy, którzy zaoferują węgiel w cenie ustawowej, mają otrzymać rekompensaty w wysokości 1073,13 zł za tonę.
Rekompensaty będą wypłacane na wniosek sprzedawcy z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, na który przekazane zostaną dodatkowe środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Na dopłaty Skarb Państwa będzie mógł przeznaczyć w tym i przyszłym roku 3 mld złotych. Uprawnionymi do uzyskania dotacji na węgiel będą przedsiębiorcy:
Wsparciem objęte są gospodarstwa domowe, które do ogrzewania wykorzystują zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków:
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina