Francja. Strajk linii kolejowych rozlał się na Europę. "Tego lata może dojść do innych strajków"

Pracownicy francuskiej kolei strajkowali w środę, co wywołało falę zakłóceń podróży w całym kraju, a także Europie. Związki zawodowe domagają się podwyżek w związku z inflacją, która wynosi 6,5 proc. Wcześniej z tego samego powodu protestowali pracownicy paryskiego lotniska Charles'a de Gaulle'a.

- Pracownicy kolei godzą się na wiele wyrzeczeń. Wiedzą, że w ramach zatrudnienia będą musieli pracować w weekendy lub w nocy. Ale rekompensata za to nie jest wystarczająca - mówi Bruno Poncet ze związku zawodowego Sud-Rail, cytowany przez Agencję Reutera.

Zobacz wideo Jakie są największe bolączki transportu publicznego w Polsce?

Francja. Strajk pracowników kolei rozlewa się na Europę

W strajki zaangażowane są aż trzy z czterech głównych związków zawodowych w SNCF, francuskim państwowym operatorze kolejowym. W wyniku czego jedna trzecia połączeń międzymiastowych i regionalnych została w środę odwołana. Ucierpieli na tym również podróżni pociągów podmiejskich w Paryżu.  

Bloomberg donosi, że w nocy z powodu akcji protestacyjnej zostały wstrzymane połączenia do Hiszpanii i nocny pociąg do Wiednia. Oprócz tego problemy miały dotknąć aż 40 proc. podróżujących ekspresowymi liniami TGV na terenie Francji. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Francja. Związki zapowiadają kolejne strajki

Środowy strajk nie oznacza dla Francji końca kłopotów z pracownikami kolei. Strajki kolejowe w tym kraju zdarzają się stosunkowo często. Związkowcy chcą w ten sposób zwiększyć presję na prezydenta Emmanuela Macrona. Ich głównym postulatem jest podniesienia wynagrodzenie i dopóki to się nie stanie, zapowiadają kolejne strajki. 

- Zamierzamy skonsultować się z naszymi członkami. Najprawdopodobniej nie poprzestaniemy na tym. Tego lata może dojść do innych strajków, aby kierownictwo znów zasiadło do stołu negocjacyjnego - powiedział Reutersowi Eric Meyer ze związku Sud-Rail. 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Paryż. Lotnisko Charles'a de Gaulle'a znów może mieć problem

Kolejne protesty, tym razem w sektorze lotniczym, zostały zapowiedziane na ten piątek. Na lotnisku Charles'a de Gaulle'a strajkować mają pracownicy Aeroports de Paris, którzy również domagają się wyższych pensji w związku z inflacją. Bloomberg przypomina, że taka akcja w zeszłym tygodniu przyczyniła się do odwołania ok. 20 proc. lotów.  

Więcej o: