Donald Tusk: Do wyborów będziemy mieli przygotowany projekt pilotażu na czterodniowy tydzień pracy

Platforma Obywatelska chce przeprowadzić program pilotażowy 4-dniowego tygodnia pracy - zapowiedział Donald Tusk w sobotę w Szczecinie. Projekt ma być gotowy przed wyborami. Tusk zastrzega jednak, że nie jest to rozwiązanie na dziś.

Czterodniowy tydzień pracy zdobywa coraz większą popularność na świecie. Już nie tylko pojedyncze firmy, ale również całe państwa testują to rozwiązanie. Skrócenie czasu pracy z 40 do 35 godzin postuluje w Polsce między innymi partia Razem. Idea coraz bardziej przebija się do głównego nurtu politycznego, teraz wspomniał o niej lider Platformy Obywatelskiej. 

Zobacz wideo Czy czterodniowy tydzień pracy ma sens?

PO chce przetestować czterodniowy tydzień pracy

Donald Tusk przemawiał w sobotę na spotkaniu z młodymi podczas Meet Up Nowa Generacja Platformy Obywatelskiej w Szczecinie - podaje RMF za PAP. Dostał między innymi pytanie o pomysł PO na zmiany na rynku pracy w związku z postępująca automatyzacją. - Rynek pracy nigdy nie zmieniał się tak dynamicznie, nigdy nie był tak elastyczny i nigdy nie był tak wymagający, jak jest dzisiaj. Postęp technologiczny (...) w żadnym wypadku nie musi oznaczać w sposób automatyczny, jako konsekwencja, bezrobocia - mówił Tusk.

Dodał też, że w wielu krajach myśli się nad zmianą modelu społecznego i dostosowaniem do takich trendów jak automatyzacja. Według szefa PO obecnie są dwa modele zmian - skracanie dnia pracy lub całego tygodnia, mimo że potocznie mówi się o czterodniowym tygodniu pracy. Tusk podkreślił, że czterodniowy tydzień pracy testują różne kraje, ale "to nie jest odpowiedź na dziś, na w tej chwili".

Uważam, że w Polsce powinniśmy i to będzie moja propozycja, jeśli wygramy wybory - przepraszam: kiedy wygramy wybory - żeby rozpocząć jak najszybciej program (musi być najpierw pilotaż) skróconego tygodnia pracy. Do wyborów będziemy mieli przygotowany precyzyjny projekt pilotażu na czterodniowy tydzień pracy

- mówił szef PO.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Dodał, że "to nie jest proste", ale "nie ma wątpliwości", że rozwiązania przyjęte w pandemii, jak praca zdalna oraz nowoczesne technologie, "będą kazały nam od razu po przejęciu odpowiedzialności za państwo poważnie potraktować wyzwanie dotyczące czasu pracy" - czytamy na stronie RMF.

Wielka Brytania rozpoczęła pilotaż

Na początku roku Wielka Brytania poinformowała, że na sześć miesięcy wprowadza czterodniowy tydzień pracy. Trzydzieści firm, które zgodziły się wziąć udział w eksperymencie, zmniejszy czas pracy do 32 godzin tygodniowo, bez obniżania pensji. Test ma pomóc w sprawdzeniu, czy uda się zachować wydajność i zwiększyć dobre samopoczucie pracowników.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: