Czterodniowy tydzień pracy zdobywa coraz większą popularność na świecie. Już nie tylko pojedyncze firmy, ale również całe państwa testują to rozwiązanie. Skrócenie czasu pracy z 40 do 35 godzin postuluje w Polsce między innymi partia Razem. Idea coraz bardziej przebija się do głównego nurtu politycznego, teraz wspomniał o niej lider Platformy Obywatelskiej.
Donald Tusk przemawiał w sobotę na spotkaniu z młodymi podczas Meet Up Nowa Generacja Platformy Obywatelskiej w Szczecinie - podaje RMF za PAP. Dostał między innymi pytanie o pomysł PO na zmiany na rynku pracy w związku z postępująca automatyzacją. - Rynek pracy nigdy nie zmieniał się tak dynamicznie, nigdy nie był tak elastyczny i nigdy nie był tak wymagający, jak jest dzisiaj. Postęp technologiczny (...) w żadnym wypadku nie musi oznaczać w sposób automatyczny, jako konsekwencja, bezrobocia - mówił Tusk.
Dodał też, że w wielu krajach myśli się nad zmianą modelu społecznego i dostosowaniem do takich trendów jak automatyzacja. Według szefa PO obecnie są dwa modele zmian - skracanie dnia pracy lub całego tygodnia, mimo że potocznie mówi się o czterodniowym tygodniu pracy. Tusk podkreślił, że czterodniowy tydzień pracy testują różne kraje, ale "to nie jest odpowiedź na dziś, na w tej chwili".
Uważam, że w Polsce powinniśmy i to będzie moja propozycja, jeśli wygramy wybory - przepraszam: kiedy wygramy wybory - żeby rozpocząć jak najszybciej program (musi być najpierw pilotaż) skróconego tygodnia pracy. Do wyborów będziemy mieli przygotowany precyzyjny projekt pilotażu na czterodniowy tydzień pracy
- mówił szef PO.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Dodał, że "to nie jest proste", ale "nie ma wątpliwości", że rozwiązania przyjęte w pandemii, jak praca zdalna oraz nowoczesne technologie, "będą kazały nam od razu po przejęciu odpowiedzialności za państwo poważnie potraktować wyzwanie dotyczące czasu pracy" - czytamy na stronie RMF.
Na początku roku Wielka Brytania poinformowała, że na sześć miesięcy wprowadza czterodniowy tydzień pracy. Trzydzieści firm, które zgodziły się wziąć udział w eksperymencie, zmniejszy czas pracy do 32 godzin tygodniowo, bez obniżania pensji. Test ma pomóc w sprawdzeniu, czy uda się zachować wydajność i zwiększyć dobre samopoczucie pracowników.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.