Ankieta przeprowadzona na zlecenie firmy ClickUp, której wyniki zostały opublikowane w styczniu br., wskazują, że Brytyjczycy oczekują wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, a wielu z nich gotowych jest zatrudnić się w innej firmie, która oferuje taką możliwość. Za nowym systemem pracy najchętniej opowiadają się osoby w wieku poniżej 45 roku życia.
Więcej o czterodniowym tygodniu pracy przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Z badania wynika, że 31,2 proc. Brytyjczyków aktywnie poszukuje czterodniowego tygodnia pracy w 2022 r. lub wynegocjowała takie warunki ze swoim obecnym pracodawcą. W przedziale wiekowym 35-44 lat, 19,4 proc. osób przygotowuje się do odejścia z obecnej pracy w przyszłym roku, aby móc pracować w innej firmie, która oferuje taki system, a 16,1 proc. jeszcze w tym roku chce zapytać swojego pracodawcę o przejście na czterodniowy tydzień pracy.
Ankieta wykazała wysokie poparcie dla czterodniowego tygodnia pracy. Wśród osób w wieku 16-24 lat wynosi ono 71 proc., w przedziale wiekowym 25-34 lat jest nieco wyższe (71,9 proc.), a wśród Brytyjczyków w wieku 35-44 lat również jest na poziomie 71 proc. Poparcie dla nowego systemu pracy spada w przypadku osób w wieku 45-54 lat (51,5 proc.) i jest jeszcze niższe wśród Brytyjczyków w wieku powyżej 55 lat (20,3 proc.).
- Firmy muszą przygotować się na czterodniowy tydzień pracy, ponieważ rośnie liczba osób, która się tego domaga - powiedział Zeb Evans, założyciel i dyrektor generalny ClickUp, cytowany przez serwis Business Leader. Dodał, że takie rozwiązanie nie będzie odpowiednie dla wszystkich firm, ale usprawniając procesy, poprawiając komunikację i eliminując powielanie zadań, można osiągnąć "ogromne korzyści".
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Amerykańska firma technologiczna Bolt przez 3 miesiące testowała jesienią 2021 r. czterodniowy tydzień pracy. Ankieta przeprowadzona pod koniec tego eksperymentu wykazała, że 94 proc. pracowników i 91 proc. menedżerów chciało kontynuacji tego systemu pracy. 84 proc. pracowników przyznało, że byli bardziej produktywni, a 86 proc. podkreśliło, że wydajniej wykorzystywało swój czas.
Następnie Bolt podjął decyzję o wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy na stałe. - Nie wyobrażam sobie prowadzenia firmy w inny sposób - powiedział Ryan Breslow, dyrektor generalny Bolt w rozmowie z CNBC.
Testy czterodniowego tygodnia pracy odbywały się również w japońskim oddziale Microsoft (w sierpniu 2019 r.). Z kolei anglojęzyczna platforma crowdfundingowa Kickstarter rozpoczęła 28 marca swój eksperyment, a amerykańska firma Buffer będzie testować to rozwiązanie w maju 2022 r.
Czterodniowy tydzień pracy wprowadza Belgia. Tamtejszy rząd zatwierdził w połowie lutego reformę rynku pracy. Nowe przepisy pozwolą pracodawcom testować nowe rozwiązanie przez 6 miesięcy, jednak liczba godzin w ciągu tygodnia nie ulegnie zmianie - pracownicy wciąż będą musieli pracować 38 godzin tygodniowo.
Tymczasem w Wielkiej Brytanii trwają przygotowania do największego takiego eksperymentu na świecie - czterodniowy tydzień pracy będzie testowany od czerwca do grudnia 2022 r. w 60 brytyjskich firmach z udziałem ponad 3 tys. pracowników - podaje "The Guardian". Walia również przetestuje ten system w 2023 r.
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl