Wakacje kredytowe już oficjalnie - jest podpis Dudy. Trzeba się spieszyć, miesiąc zwolnienia z rat może przepaść

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę o wakacjach kredytowych. Zwłoka w tej sprawie może jednak oznaczać dla kredytobiorców jedno zwolnienie z raty mniej - chodzi o tę za sierpień. Na złożenie wniosku będzie więc ledwie kilka dni.

Wakacje kredytowe miały wejść jeszcze w lipcu. Senat jednak wprowadził poprawki do ustawy, tak by każdy mógł skorzystać ze zwolnienia rat. To opóźniło nowe przepisy. Sejm zatwierdził je na początku miesiąca i od 8 lipca czekały na podpis prezydenta. 

Zobacz wideo Mieszkanie prawem, nie towarem. Co na to Konstytucja? [Next Station]

Kiedy wakacje kredytowe? Andrzej Duda podpisał ustawę

Ustawa wejdzie w życie w ciągu 14 dni od pojawienia się w dzienniku ustaw. Można się spodziewać, że zostanie od razu tam opublikowana. Zwłoka oznacza bowiem dla kredytobiorców jedno zwolnienie z rat mniej, za sierpień. Dlaczego?

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Przepisy skonstruowano tak, że nie można wakacji kredytowych wziąć w dowolnym momencie na dowolne okres. "W ustawie jest, że w 2022 można skorzystać max po 2x z WK w kwartale zaczynając od 1 sierpnia. W III kwartale zostaną tylko 2 miesiące, sierpień i wrzesień. Jak nie skorzystam? Przepada" - tłumaczy analityk rynku, Rafał Mundry.

Na złożenie wniosku będzie więc ledwie kilka dni, bo najwcześniej przepisy zaczną obowiązywać 28 lipca, trzy dni przed końcem miesiąca. 

Wakacje kredytowe. Jakie zasady?

Z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać kredytobiorcy, którzy wzięli kredyt w złotówkach na mieszkanie, w którym mieszkają, lub na przebudowę domu służącemu zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.

Umożliwią one zawieszenie spłaty kredytu łącznie na 8 miesięcy do 2023 r., a dokładniej - w dowolnych dwóch miesiącach III i IV kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 r. Wakacje kredytowe mają dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty, a termin spłaty ma zostać przesunięty bez dodatkowych odsetek.

Wnioski będzie można składać elektronicznie lub w formie papierowej. Bank po otrzymaniu wniosku o zawieszenie spłaty kredytu na wskazany okres będzie miał 21 dni na jego potwierdzenie. Jednak "brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu" - podkreślają ustawodawcy.

Więcej o: