Węgry: Nigdy nie będziemy głosować za listą sankcji, która obejmuje Gazprom

Minister spraw zagranicznych Węgier zadeklarował, że jego kraj nie poprze kolejnego unijnego pakietu sankcji na Rosję. Chodzi o ograniczenia uderzające w Gazprom.

Węgierski minister sprawę kolejnego - siódmego - pakietu unijnych sankcji na Rosję skomentował jednoznacznie. - Na Węgrzech daliśmy jasno do zrozumienia, że nie jesteśmy nawet gotowi do dyskusji o żadnych sankcjach dotyczących dostaw gazu. I jasno powiedzieliśmy, że nigdy nie będziemy głosować za listą sankcji, która obejmuje Gazprom czy Gazprombank - zapowiedział polityk podczas konferencji prasowej w czwartek 14 lipca, cytowany węgierski portal informacyjny hetek.hu. Péter Szijjártó stwierdził też, że węgierski rząd w tej chwili zajmuje się napełnianiem magazynów gazu.

Zobacz wideo Pomaska: Bardzo żałuje, ale w Sejmie PiS boi się debaty o fuzji Orlenu z Lotosem

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie, Węgry nie podpiszą się pod sankcjami na Gazprom

W związku z wojną w Ukrainie Węgry zdecydowały się na zakup "dodatkowych ilości gazu ponad kwoty określone w naszych długoterminowych kontraktach". Negocjacje w tej sprawie kraj Wiktora Obrana toczy także z Rosją.

Gerhard Schröder (zdjęcie ilustracyjne) B. kanclerz Niemiec Gerhard Schröder: Nie zrezygnuję z rozmów z Putinem

- Mamy dwa długoterminowe kontrakty, jeden z Gazpromem, a drugi z Shellem. I teraz oprócz tego kupimy dodatkowe 700 mln m3 gazu, bo to jest zasadnicze maksimum, które możemy zgromadzić w naszych magazynach przed rozpoczęciem sezonu grzewczego - wyjaśniał szef węgierskiego MSZ.

Sankcje na Rosję. Europa odcina się od rosyjskiego gazu, Węgry robią dodatkowe zakupy

- Rozpoczęliśmy już negocjacje handlowe - w obu kierunkach geograficznych - stwierdzil Szijjártó. 

W najbliższy piątek Komisja Europejska ma przesłać krajom członkowskim propozycje dotyczące siódmego pakietu sankcji wobec Rosji. Ograniczenia mają obejmować kolejne produkty wysokiej technologii, import złota, oraz łatać luki z poprzednich pakietów sankcyjnych. Restrykcje mają być wstępnie omówione na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. Więcej na ten temat w materiale:

Komisja Europejska (zdjęcie ilustracyjne) Czas na złoto. KE szykuje kolejny pakiet sankcji wobec Rosji

*****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: