Luka w unijnych sankcjach na Rosję? Zakaz importu złota, ale nie biżuterii

Siódmy pakiet unijnych sankcji na Rosję ma objąć m.in. import rosyjskiego złota. Dziennikarze Politico zwrócili jednak uwagę na nieścisłości w nowych propozycjach. W zakazie importu złota nie uwzględniono bowiem biżuterii.

Siódmy pakiet sankcji na Rosję, przygotowany przez Komisję Europejską miał zakazać importu rosyjskiego złota. Jak jednak zauważa portal Politico, w aneksie nie uwzględniono wyrobów jubilerskich. Nowy pakiet ma zostać przyjęty przez państwa członkowskie w przyszłym tygodniu. 

Zobacz wideo Dyner (PISM): Wciąż nie wiemy, co siedzi w głowach najwyższych elit władzy Federacji Rosyjskiej [Q&A Gazeta.pl]

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Sankcje na Rosję. KE chce ograniczyć import złota, ale pomija biżuterię

W projekcie siódmego pakietu sankcji znalazł się zapis poświęcony ograniczeniom dotyczącym złota. "Zabrania się kupowania, importowania lub przekazywania, bezpośrednio lub pośrednio, złota wymienionego w załączniku XXVI, jeśli pochodzi ono z Rosji i zostały wywiezione z Rosji do Unii lub do dowolnego państwa trzeciego" - napisano w dokumencie.

Dziennikarze Politico zwrócili uwagę na aneks do dokumentu, z którego wynika, że ograniczenia zakazywałby wyłącznie importu złota w postaci proszkowej, nieobrobionej lub półproduktu, a także złotych monet oraz złomu i złomu. Projekt nie wymienia produktów ze złota w postaci biżuterii.

Eksport złota co roku przynosił Rosji miliardy euro - w 2019 roku 90 proc. eksportu rosyjskiego złota trafiło do Wielkiej Brytanii. Państwo nie jest już jednak w UE, w związku z czym nakłada na Rosję własne sankcje.

Czy Rosja przygotowuje nową ofensywę w Ukrainie? (zdjęcie ilustracyjne)Ukraiński wywiad ostrzega: Rosja przygotowuje się do kolejnej ofensywy\

Sankcje na Rosję. Komisja Europejska ogranicza import złota

W nowej propozycji sankcji na Rosję, którą Komisja Europejska przekazała krajom UE, znalazł się m.in. zakaz importu rosyjskiego złota oraz wzmocnienie kontroli eksportu w zakresie produktów podwójnego zastosowania i zaawansowanej technologii.

Nowa propozycja KE ma utrzymać i wzmocnić skuteczności sześciu wprowadzonych wcześniej pakietów sankcji wobec Rosji. Poza wprowadzeniem zakazu importu rosyjskiego złota, siódmy pakiet sankcji skupia się na ograniczeniu przepływu nowoczesnych technologii. Komisja Europejska poinformowała też, że nowy pakiet nie dotyczy handlu produktami rolnymi między Rosją a krajami spoza Unii Europejskiej. Zaproponowano również przedłużenie obecnych sankcji UE o 6 miesięcy, czyli do stycznia 2023 r.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas konferencji prasowej przed głosowaniem w sprawie energii w Parlamencie Europejskim, 6 lipca 2022 r. w Strasburgu we wschodniej FrancjiKE proponuje nowy pakiet sankcji na Rosję. "Moskwa musi płacić wysoką cenę"

**********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: