KE proponuje nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji. "Moskwa musi nadal płacić wysoką cenę za agresję"

Komisja Europejska przekazała unijnym krajom propozycje kolejnego, siódmego już pakietu sankcji wobec Rosji. Nowy pakiet zakłada m.in. zakaz importu rosyjskiego złota oraz wzmacnia kontrolę eksportu w zakresie produktów podwójnego zastosowania i zaawansowanej technologii.

- Brutalna wojna Rosji przeciwko Ukrainie trwa nieprzerwanie. Dlatego proponujemy dziś zaostrzenie unijnych sankcji wobec Kremla, skuteczniejsze ich egzekwowanie i przedłużenie do stycznia 2023 roku. Moskwa musi nadal płacić wysoką cenę za swoją agresję - powiedziała w piątek (15 lipca) przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Unia Europejska uderzy w rosyjskie złoto. Będzie siódmy pakiet sankcji

Nowa propozycja KE ma na celu utrzymanie i wzmocnienie skuteczności sześciu wprowadzonych wcześniej pakietów sankcji wobec Rosji. Siódmy pakiet wprowadzi zakaz importu rosyjskiego złota, wzmocni kontrolę eksportu w zakresie produktów podwójnego zastosowania i zaawansowanej technologii. Pakiet zaostrzy wymogi sprawozdawcze celem zaostrzenia zamrażania aktywów w UE - czytamy w piątkowym komunikacie.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komisja Europejska poinformowała też, że nowy pakiet nie dotyczy handlu produktami rolnymi między Rosją a krajami spoza Unii Europejskiej. Zaproponowano również przedłużenie obecnych sankcji UE o 6 miesięcy, czyli do stycznia 2023 r. Pakiet zostanie teraz omówiony przez państwa członkowskie w Radzie UE w celu jego przyjęcia. Założenie jest takie, by nowy pakiet został przyjęty przez kraje członkowskie w przyszłym tygodniu.

- Sankcje UE są surowe. Wciąż uderzamy w osoby bliskie Putinowi i Kremlowi. Dzisiejszy pakiet odzwierciedla nasze skoordynowane podejście z międzynarodowymi partnerami, w tym z G7. Oprócz tego przedstawię również Radzie wnioski dotyczące umieszczenia w wykazie większej liczby osób i podmiotów z zamrożonymi aktywami i ograniczonymi możliwościami podróżowania - skomentował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, cytowany w komunikacie.

Ukraina oczekuje szybkiego przyjęcia siódmego pakietu sankcji wobec Rosji

Już na początku lipca współkierujący ukraińską grupą antykryzysową Taras Zahorodnij wyraził nadzieję w telewizji Ukraina24, że Unia Europejska nałoży na Rosję siódmy pakiet sankcji w krótkim czasie. W jego ocenie Unia Europejska powinna rozszerzyć embargo na rosyjski gaz i jeszcze mocniej ograniczyć dostęp rosyjskiego sektora bankowego do światowych rynków finansowych. - Chodzi na przykład o wykluczenie Rosji z FATF-u, czyli organizacji przeciwdziałającej praniu pieniędzy - powiedział.

- Europa musi zrobić jeszcze jeden krok do ograniczenia wykorzystywania gazu. Oni powinni bardziej aktywnie budować i wykorzystywać terminale do importu gazu, który otrzymają ze Stanów Zjednoczonych, Kataru, czy Izraela - podkreśla ukraiński ekspert. Taras Zahorodnij dodaje, że Ukraina może liczyć na szeroki strumień pomocy finansowej na odbudowę infrastruktury zniszczonej w trakcie wojny. To pomoc od Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i innych państw sprzeciwiających się agresywnej polityce Władimira Putina.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Poparcie USA dla Ukrainy osłabło? Pytamy eksperta
Więcej o: