Ustawa o dodatku węglowym z wrzutką bankową. "PiS chce przekazać wpłatę zysku NBP do Funduszu Covidowego"

Rząd zamieścił w ustawie o dodatku węglowym kolejną wrzutkę, która nie ma nic wspólnego z węglem. Chodzi o wpłatę zysku NBP za 2022 r. - ok. 20 mld zł ma trafić do Funduszu Covidowego.

"W art. 20 projektu ustawy o dodatku węglowym rząd PiS chce wpłatę zysku NBP za 2022 r. przekazać do Funduszu Covidowego, czyli poza budżet państwa i poza kontrolę parlamentu. A chodzi o ok. 20 mld zł" - twierdzi poseł Dariusz Rosati, wskazując na zapis w projekcie ustawy.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek węglowy. Ale w ustawie chodzi nie tylko o węgiel. Jest też "wrzutka bankowa"

W ustawie o dodatku węglowym znalazły się również zapisy wprowadzające zmiany w ustawach, takich jak np. Prawo bankowe i ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Opozycja wskazywała w środę, że może być to tzw. wrzutka dotycząca przejmowania banków.

- Wrzutka bankowa. (...) Rząd chce wzmocnić pozycję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w procedurze przejęcia banku. Nie wiem, co ma to wspólnego z bezpieczeństwem energetycznym. (...) Chcecie to zrobić wrzutką nocną w ustawie węglowej, wygląda to, szczerze mówiąc, na większe plany zmian właścicielskich na rynku bankowym - mówiła w Sejmie posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska.

Piotr Patkowski Opozycja o "wrzutce" w ustawie o dodatku węglowym. "Przejmowanie banków"

"W projekcie ustawy o dodatku węglowym są też zapisy, które pozwolą spółkom Skarbu Państwa przejąć banki, które wymagają restrukturyzacji. O tym, które, zdecyduje oczywiście PiS, a wraz z kontrolą banków taki, dajmy na to, Orlen przejmie również kontrolę nad naszymi oszczędnościami..." - pisał na Twitterze poseł KO Krzysztof Piątkowski.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski przekonywał w Sejmie, że zapisy w ustawie o dodatku węglowym są "wprost realizacją tego, co Komisja Europejska zaleciła, mówiąc o rozróżnieniu ochrony instytucjonalnej dla banków spółdzielczych i komercyjnych".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Dodatek węglowy to 3 tys. zł. Można wydać nie tylko na węgiel

Rządowy projekt ustawy o dodatku węglowym zakłada przede wszystkim wypłatę 3 tys. zł dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel, brykiet lub pelet węglowy. Dostanie go każde gospodarstwo domowe, które jest zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków lub złożyło wniosek ze wskazaniem źródła ogrzewania opartego o węgiel.

Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński Dodatek węglowy nie tylko na węgiel. "Zależy od beneficjenta"

Jednak, jak mówił rzecznik resortu środowiska, środki, które mają pomóc zakupić węgiel, nie muszą być przeznaczane na ten cel. "Dodatek osłonowy został stworzony po to, aby zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. W przypadku dodatku węglowego mechanizm jest podobny. To od beneficjenta będzie zależeć, w jakim stopniu środki te zostaną przeznaczone na zakup węgla" - wyjaśnił w mediach społecznościowych Aleksander Brzózka, przedstawiciel resortu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?
Więcej o: