Ustawa o dodatku węglowym z wrzutką bankową. "PiS chce przekazać wpłatę zysku NBP do Funduszu Covidowego"

Rząd zamieścił w ustawie o dodatku węglowym kolejną wrzutkę, która nie ma nic wspólnego z węglem. Chodzi o wpłatę zysku NBP za 2022 r. - ok. 20 mld zł ma trafić do Funduszu Covidowego.

"W art. 20 projektu ustawy o dodatku węglowym rząd PiS chce wpłatę zysku NBP za 2022 r. przekazać do Funduszu Covidowego, czyli poza budżet państwa i poza kontrolę parlamentu. A chodzi o ok. 20 mld zł" - twierdzi poseł Dariusz Rosati, wskazując na zapis w projekcie ustawy.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek węglowy. Ale w ustawie chodzi nie tylko o węgiel. Jest też "wrzutka bankowa"

W ustawie o dodatku węglowym znalazły się również zapisy wprowadzające zmiany w ustawach, takich jak np. Prawo bankowe i ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Opozycja wskazywała w środę, że może być to tzw. wrzutka dotycząca przejmowania banków.

- Wrzutka bankowa. (...) Rząd chce wzmocnić pozycję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w procedurze przejęcia banku. Nie wiem, co ma to wspólnego z bezpieczeństwem energetycznym. (...) Chcecie to zrobić wrzutką nocną w ustawie węglowej, wygląda to, szczerze mówiąc, na większe plany zmian właścicielskich na rynku bankowym - mówiła w Sejmie posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska.

"W projekcie ustawy o dodatku węglowym są też zapisy, które pozwolą spółkom Skarbu Państwa przejąć banki, które wymagają restrukturyzacji. O tym, które, zdecyduje oczywiście PiS, a wraz z kontrolą banków taki, dajmy na to, Orlen przejmie również kontrolę nad naszymi oszczędnościami..." - pisał na Twitterze poseł KO Krzysztof Piątkowski.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski przekonywał w Sejmie, że zapisy w ustawie o dodatku węglowym są "wprost realizacją tego, co Komisja Europejska zaleciła, mówiąc o rozróżnieniu ochrony instytucjonalnej dla banków spółdzielczych i komercyjnych".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Dodatek węglowy to 3 tys. zł. Można wydać nie tylko na węgiel

Rządowy projekt ustawy o dodatku węglowym zakłada przede wszystkim wypłatę 3 tys. zł dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel, brykiet lub pelet węglowy. Dostanie go każde gospodarstwo domowe, które jest zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków lub złożyło wniosek ze wskazaniem źródła ogrzewania opartego o węgiel.

Jednak, jak mówił rzecznik resortu środowiska, środki, które mają pomóc zakupić węgiel, nie muszą być przeznaczane na ten cel. "Dodatek osłonowy został stworzony po to, aby zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. W przypadku dodatku węglowego mechanizm jest podobny. To od beneficjenta będzie zależeć, w jakim stopniu środki te zostaną przeznaczone na zakup węgla" - wyjaśnił w mediach społecznościowych Aleksander Brzózka, przedstawiciel resortu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?
Więcej o: