Jak oszczędzać wodę w domu? Proste sposoby na bycie bardziej ekologicznym

Oszczędzanie wody jest kluczowe w dbaniu o środowisko. Jeśli chcemy zmienić styl życia na bardziej ekologiczny, warto wprowadzić kilka nawyków, dzięki którym zaoszczędzimy pieniądze i przysłużymy się naturze.

Oszczędzanie wody jest jednym ze sposobów dbania o środowisko. Dzięki kilku zmianom swoich dotychczasowych przyzwyczajeń można być bardziej ekologicznym oraz ekonomicznym. Troszcząc się o środowisko, troszczymy się również o własne wydatki. Jak się okazuje, mniej znaczy więcej.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Szklane butelki i słoiki (zdjęcie ilustracyjne)Myjesz szkło przed wyrzuceniem do pojemnika? Natychmiast przestań! To ważne

Jak oszczędzać wodę w domu? Jakie nawyki warto wprowadzić?

Oszczędzanie wody warto rozpocząć od prostych nawyków:

  • Zamiast długiej kąpieli można wziąć szybki prysznic. Podczas kąpieli w wannie zużywamy nawet 170 litrów wody, natomiast w trakcie szybkiego prysznica wykorzystujemy około 40 litrów.
  • Możemy również korzystać z wody ponownie. Po umyciu naczyń możemy zużyć wodę z mydlinami, polewając nią chwasty lub mszyce. Jeśli używamy naturalnych detergentów, możemy nią podlać również kwiaty lub trawnik w ogrodzie. Tego typu woda może być też wykorzystana do spłukania toalety lub do mycia podłóg jeśli jest wystarczająco czysta.
  • Podczas mycia zębów warto zakręcać wodę - podczas tej kilkuminutowej czynności może marnować się nawet 15 litrów wody. Warto nalać wodę do kubka, by dodatkowo ograniczyć jej zużycie.
  • Zbieranie deszczówki również sprzyja oszczędności wody. Sprawdza się w pracach ogrodniczych oraz do podlewania roślin. W 2023 roku rząd może wprowadzić nawet podatek od deszczu dla większej grupy odbiorców - właścicieli domów jednorodzinnych czy spółdzielni. Więcej na ten temat w artykule poniżej.

Deszcz (zdjęcie ilustracyjne)Podatek od deszczu może wkrótce objąć domy jednorodzinne, szkoły, spółdzielnie

Jak oszczędzać wodę w domu? Proste sposoby na bycie bardziej ekologicznym

Jeśli zależy nam na oszczędzaniu wody, warto na bieżąco naprawiać wadliwe instalacje. Kapiący kran czy cieknąca spłuczka to kilkaset litrów wody rocznie, co łatwo zauważyć także w rachunkach za wodę, które również mogą znacząco wzrosnąć.

Zobacz wideo Czy czekają nas wojny o wodę?

Warto zainwestować w jednouchwytowe, termostatyczne bądź bezdotykowe baterie kuchenne oraz łazienkowe. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet 40 proc. wody, ponieważ czas potrzebny na wyregulowanie wielkości strumienia lub temperatury wody zostaje skrócony. Jeśli zainwestujemy w regulowaną spłuczkę kompaktową, to zaoszczędzimy około 10 litrów wody, ponieważ możemy wybrać jakiej ilości potrzebujemy.

Dobrą inwestycją jest również zmywarka, dzięki której oszczędzamy około 30 proc. wody. Jeśli z niej korzystamy, pamiętajmy, aby wypełnić ją do końca. Tak samo jak pralkę - wtedy będziemy ją rzadziej włączać.

Więcej o: