Olsztyn. Groby a la inflacja. Mniejsze i tańsze nagrobki w stylu amerykańskim, na ciężkie czasy

Inflacja nie ominęła cmentarzy. Koszty utrzymania zieleni na olsztyńskim cmentarzu Dywity wzrosły trzykrotnie. Zarządca obiektu chce więc wprowadzić skromniejsze nagrobki, co pozwoli też oszczędzić na kosztach pogrzebu.
Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Czerwcowa inflacja wyniosła 15,5 proc. Wyższe ceny nie omijają nikogo - wzrosły koszty życia i prowadzenia biznesu. To samo dotyczy także nekropolii. Oferty w przetargu na sprzątanie i dbanie o cmentarz Dywity w Olsztynie były od 3 do 12 razy wyższe niż poprzedni kontrakt opiewający na 150 tys. zł. Dopiero powtórzenie przetargu przyniosło rozstrzygnięcie, ale i tak koszty wzrosły trzykrotnie - pisze Wyborcza.pl.

Olsztyn wprowadza mniejsze groby. "W stylu amerykańskim"

Cmentarz Dywity wprowadzi też nowe nagrobki, które mają nawiązywać do tradycji skromnych grobów. Prosta płyta nagrobkowa będzie przypominać wojskowe czy amerykańskie groby. 

Ze względu na masowość i prostotę konstrukcji, nagrobek powinien być tańszy od zamawianego indywidualnie

- mówi Zbigniew Kot, dyrektor Zarządu Cmentarza Komunalnego w Olsztynie. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Cmentarz Dywity przeznaczy na ten cel trzy kwatery - każda z nagrobkiem w innym odcieniu. Łącznie powstanie kilkaset miejsc dla osób, które zdecydują się na skromniejsze nagrobki. Będą one jednak przeznaczone do pochówków urnowych, a równolegle ma wciąż funkcjonować kolumbarium. Inicjatywa może budzić duże zainteresowanie, ponieważ w Olsztynie kremacji poddawanych jest już 47 proc. zmarłych. 

Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg dla zakładów kamieniarskich, na wykonanie nagrobków. - Chodzi o gwarancję powtarzalności formy i materiału - mówi Zbigniew Kot.

Średni koszt nagrobka granitowego to 7 tys. zł. Za pojedynczy pomnik trzeba zapłacić co najmniej 3-4 tys. złotych - pisał portal dom.trojmiasto.pl jeszcze w 2021 roku, gdy inflacja nie była dwucyfrowa. To więcej niż wynosi pensja minimalna brutto (3010 zł). Prostsze i tańsze nagrobki mogą więc być sporą ulgą dla wielu osób, zwłaszcza w czasie rosnących cen

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: