Benzyna E10 od 2024 roku. Co to za paliwo? Dlaczego rząd je chce wprowadzić?

Nowy rodzaj benzyny E10 ma podwyższony udział biokomponentów. Rząd chce ją wprowadzić na rynek w 2024 r. Projektem ustawy w tej sprawie zajmie się na wtorkowym posiedzeniu.

Rząd zajmie się projektem ustawy wprowadzającej na stacje nowy rodzaj benzyny - biopaliwa, czyli paliwa o podwyższonym udziale biokomponentów. Chodzi tu o nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Posiedzenie w tej sprawie zaplanowano na wtorek (2 sierpnia) na godz. 11:00.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe paliwo w Polsce. Benzyna E10 ma być dostępna od 2024 roku

Benzyna E10 ma być jednym ze sposobów na kryzys na rynku surowców. Jak czytamy w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę oraz wprowadzaniem przez Unię Europejską sankcji, rynek paliwowy ulega dużym zmianom, w szczególności w obszarach łańcuchów zaopatrzenia zarówno w ropę naftową, jak i w gotowe paliwa ciekłe: olej napędowy oraz benzynę. "W tej trudnej sytuacji, zwłaszcza dla sektora transportu wartościowe są wszelkie sposoby, których wdrożenie może ograniczać fluktuacje cen paliw dla transportu oraz potrzebę ich importu" - wyjaśniono.

Podkreślono również potrzebę zmniejszenia zależności od importu surowców kopalnych, zwłaszcza w kontekście wdrożonego przez Unię Europejską szóstego pakietu sankcji, nakładającego embargo na import ropy naftowej i paliw z Rosji. "Rozwiązaniem proponowanym w tym zakresie jest wdrożenie benzyny silnikowej typu E10, tj. o podwyższonym udziale biokomponentów" - czytamy.

Nowa benzyna o oznaczeniu E10 miałyby wejść na rynek od 2024 roku.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Kto tak naprawdę zarządza Orlenem i Lotosem?
Więcej o: