Australia. Pasażer ukarany 8,5 tys. zł grzywny za McMuffiny w bagażu. "Dwa razy więcej niż przelot"

Równowartość 8500 zł - taką grzywnę musi zapłacić pewien pasażer, który przyleciał do Australii z indonezyjskiej wyspy Bali. Podczas kontroli w jego plecaku zostały wykryte dwa McMuffiny z jajkiem i kiełbasą oraz croissant z szynką. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie w lipcu, przewóz produktów odzwierzęcych powinien zostać wcześniej zgłoszony.

Bali od miesięcy walczy z epidemią pryszczycy (FMD). W związku z zagrożeniem jej rozprzestrzenienia się Australia zaostrzyła przepisy dotyczące bezpieczeństwa biologicznego. Zmiany te okazały się wyjątkowo bolesne dla pewnego turysty podróżującego z Indonezji.

Zobacz wideo Jak Australia rozwiązała problem masowych strzelanin?

Australia. Podróżny z Bali musi zapłacić 8,5 tys. zł za przewóz dwóch McMuffinów i croissanta z szynką

1 sierpnia australijski resort rolnictwa poinformował, że pewien pasażer podróżujący z indonezyjskiej wyspy Bali do Australii musiał zapłacić grzywnę w wysokości 2664 dolarów australijskich na lotnisku w Darwin. Podczas kontroli bowiem, w jego bagażu znaleziono dwa McMuffiny z jajkiem i kiełbasą, a także croissanta z szynką. Produkty nie zostały wcześniej zgłoszone, wyczuł je pracujący w porcie wyszkolony pies Zinta.

- To będzie najdroższy posiłek z Maccas [australijskie określenie restauracji McDonald's - red.], jaki kiedykolwiek jadł ten pasażer. Ta grzywna jest dwukrotnie wyższa od ceny przelotu na Bali, ale nie mam współczucia dla ludzi, którzy zdecydują się nie przestrzegać surowych australijskich środków bezpieczeństwa biologicznego - powiedział minister rolnictwa, rybołówstwa i leśnictwa Murray Watt. - Australia jest wolna od FMD i chcemy, by tak pozostało - dodał.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pryszczyca w Indonezji. Australia wprowadziła nowe zasady bezpieczeństwa

19 lipca australijski Departament Rolnictwa, Rybołówstwa i Leśnictwa wystosował komunikat, w którym poinformował o zmianach w przepisach. Jedna z nich zakłada, że bagaż podróżnych z Indonezji będzie dokładnie sprawdzany. "Niezgłoszenie zagrożenia bezpieczeństwa biologicznego będzie oznaczało naruszenie australijskich przepisów dotyczących bezpieczeństwa biologicznego". W konsekwencji może zostać nałożona grzywna w wysokości do 2664 dolarów australijskich (ok. 8500 zł). 

Pryszczyca to bardzo zaraźliwa choroba, wywołująca bolesne pęcherze u zwierząt (m.in. bydła, owiec, kóz, świń). Wirus może być przenoszony za pośrednictwem odzieży, obuwia czy bagażu osób, które miały kontakt z chorymi zwierzętami i może przetrwać w mięsie oraz produktach mlecznych, także tych schłodzonych, zamrożonych czy liofilizowanych. Wirus może być również przenoszony na skórze zwierząt, sprzęcie kempingowym czy myśliwskim. 

Więcej o: