Wjazd do Francji już bez certyfikatów i testów. Kraj zniósł obostrzenia pandemiczne

Planujesz wakacje we Francji? Od 1 sierpnia nie musisz już okazywać żadnych dokumentów związanych z koronawirusem, aby przekroczyć granicę tego kraju.

Od 1 sierpnia we Francji nie obowiązuje już stan wyjątkowy wprowadzony na początku pandemii koronawirusa. Rozwiązano też radę naukową, która doradzała rządowi w sprawie walki z kolejnymi falami wirusa SARS-CoV-2. Zdaniem francuskich ekspertów pandemia jest w odwrocie, a COVID-19 stanie się wkrótce chorobą sezonową.

Wakacje, plaża (zdjęcie ilustracyjne) Bon turystyczny to 500 lub 1000 zł na dziecko. Jak skorzystać? Do kiedy?

Wjazd do Francji a COVID-19. Od sierpnia bez certyfikatów i testów

Zniesienie stanu wyjątkowego oznacza też łatwiejszy wjazd do Francji - zarówno dla osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. Turyści podróżujący do kraju nad Sekwaną nie muszą już bowiem okazywać tzw. paszportu covidowego, którym zaświadcza się zaszczepienie przeciw COVID-19 lub ozdrowienie; ani negatywnego wyniku testu. Zmiany weszły w życie z początkiem sierpnia.

Nowe zasady obowiązują również na terytoriach zamorskich Francji, ale warto być na bieżąco z komunikatami lokalnych władz. "Jeśli podróżujesz do departamentów i terytoriów zamorskich Francji, od 1 sierpnia 2022 roku nie musisz okazywać ani paszportu sanitarnego, ani negatywnego wyniku testu" - informuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "Należy pamiętać, iż zależnie od sytuacji epidemicznej, lokalne władze mogą wprowadzić nowe ograniczenia" - zaznacza resort.

Czy we Francji trzeba nosić maseczki?

"Od 14 marca 2022 r. we Francji nie ma ograniczeń w dostępie do miejsc użyteczności publicznej. Noszenie maski nie jest obowiązkowe. Okazanie unijnego certyfikatu COVID-19 nie jest wymagane w szpitalach i zakładach opiekuńczych" - podaje MSZ.

Zobacz wideo "Nie polecę, nie warto", czyli jak oszczędzić na wakacjach. Bronek radzi w "Co tak drogo"

Pandemia koronawirusa. Koniec stanu wyjątkowego we Francji

Stan wyjątkowy związany z pandemią koronawirusa obowiązywał we Francji od ponad dwóch lat. Wszedł w życie 24 marca 2020 r. i umożliwił rządowi szybkie wprowadzenie restrykcji sanitarnych i uruchomienie pomocy finansowej dla poszkodowanych firm podczas pierwszej fali pandemii.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zniesienie stanu wyjątkowego oznacza, że rząd nie będzie mógł podejmować decyzji o wprowadzeniu lockdownu lub godziny policyjnej bez zgody parlamentu. Władze zlikwidowały też ostatnie restrykcje sanitarne w placówkach medycznych.

Heathrow (zdjęcie ilustracyjne) Lotnisko Heathrow z problemami. British Airways wstrzymało sprzedaż biletów

Pacjenci nie mają już obowiązku noszenia maseczek ochronnych i okazywania paszportu covidowego. Nie podjęto jednak decyzji o przywróceniu do pracy około 12 tys. niezaszczepionych pracowników ochrony zdrowia.

Obecnie Francja notuje średnio 50 tys. zakażeń koronawirusem dziennie. Od trzech miesięcy liczba pacjentów leczonych na oddziałach intensywnej terapii utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie - w okolicach tysiąca.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: