Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. złotych ma być formą wsparcia gospodarstw domowych. Dotyczy to domów, których źródłem ogrzewania jest drożejący i niedostępny węgiel lub paliwo zawierające węgiel. Przepisy, które dotyczą dodatku węglowego, Sejm przyjął 22 lipca 2022 r.
Wniosek o dodatek węglowy będzie można wypełnić elektroniczne i standardowo. Wersję papierową należy dostarczyć do urzędu gminy. We wniosku należy zgłosić wszystkich domowników, by dodatek nie został bezprawnie przyznany dwa razy osobom, które mieszkają w tym samym budynku, a także wskazać numer konta, na który zostanie przelany dodatek węglowy. Ponadto należy podać informację na temat źródła ciepła i podpisać oświadczenie, że zostało zgłoszone do CEEB.
Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
3 sierpnia ustawa o dodatku węglowym będzie debatowana w Senacie. W zależności od jego decyzji poznamy możliwy termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków o dodatek węglowy. Jeżeli Senat nie zgłosi poprawek, nabór wniosków może rozpocząć się jeszcze w tym tygodniu, jednak jeśli takowe poprawki zostaną zgłoszone, to ustawa znów traci do Sejmu, a termin jej wejścia w życie się wydłuży.
Więcej informacji poznamy prawdopodobnie w czwartek 4 sierpnia. Na razie dokładny termin rozpoczęcia naboru wniosków o dodatek węglowy nie jest znany, ale rząd zapewniał, że ma on rozpocząć się już w lipcu. Ustawa o dodatku węglowym wejdzie w życie dzień po jej ogłoszeniu. Od tego momentu rozpocznie się nabór wniosków o dodatek węglowy. Wnioski będą przyjmowane do 30 listopada 2022 roku. Po tym terminie nie będą już rozpatrywane.
Pierwsze wypłaty do gospodarstw domowych, które zgłoszą się po dodatek węglowy w sierpniu, mają być wypłacone już we wrześniu. Gminy mają bowiem maksymalnie miesiąc na wypłatę dodatku po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.
Dodatek węglowy otrzyma każdy, nie ma wyznaczonych kryteriów dochodowych. Będzie on też przysługiwał gospodarstwom, które już węgiel zakupiły. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dodatek węglowy będzie wypłacany w formie gotówkowej, co oznacza, że uzyskane pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel - zakupić węgiel lub odłożyć gotówkę na inny cel, gdy paliwo już zakupiliśmy.