Gdzie składać wniosek o dodatek węglowy? Gospodarstwa domowe otrzymają 3 tys. złotych

Dodatek węglowy ma być formą wsparcia gospodarstw domowych, które ogrzewają dom węglem lub paliwem węglopochodnym. Właściciele gospodarstw muszą złożyć stosowny wniosek, dzięki któremu mogą otrzymać 3 tys. złotych dofinansowania. Gdzie należy złożyć taki dokument?

Przepisy, które dotyczą dodatku węglowego, zostały przyjęte przez Sejm 22 lipca 2022 roku. Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. złotych ma być formą wsparcia gospodarstw domowych. Dotyczy to domów, których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwo zawierające węgiel.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Dodatek węglowy. Gospodarstwa domowe otrzymają 3 tys. zł. Kto może wnioskować o dodatek węglowy?

Z pieców węglowych korzysta w Polsce 42 proc. gospodarstw domowych. To skłoniło Sejm do przyjęcia ustawy, która będzie wspierać te domostwa, które w dalszym ciągu używają węgla do ogrzewania swoich domów. Ustawa o dodatku węglowym trafiła teraz do Senatu. Jeśli senatorzy ją poprą, trafi ona do podpisu przez prezydenta.

Składanie wniosków będzie uzależnione od wejścia w życie ustawy. Projekt przewiduje jednak, że przepisy wejdą w życie dzień po ogłoszeniu. System wypłat ma ruszyć natomiast w sierpniu, ale pieniądze pojawią się na kontach wnioskujących we wrześniu br.

Dofinansowanie będzie przysługiwać tym gospodarstwom, które ogrzewają dom za pośrednictwem pieców na paliwo stałe, posiadają kominek, kozę, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnię, kuchnię węglową lub piec kaflowy na paliwo stałe, które są zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Dodatek węglowy otrzyma każdy, nie ma wyznaczonych kryteriów dochodowych. Będzie on też przysługiwał gospodarstwom, które już węgiel zakupiły. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dodatek węglowy będzie wypłacany w formie gotówkowej, co oznacza, że uzyskane pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel - zakupić węgiel lub odłożyć gotówkę na inny cel, gdy paliwo już zakupiliśmy.

Ceny węgla i paliw, zdjęcie ilustracyjne Węgiel na giełdzie wystrzelił i się nie zatrzymuje

Dodatek węglowy. Gospodarstwa otrzymają 3 tys. zł. Gdzie składać wniosek o dodatek węglowy?

Wnioski o dodatek węglowy można składać w urzędzie gminy. Wzór wniosku jest taki sam dla całej Polski, a w dokumencie  wymagane są takie dane, jak: imię i nazwisko, obywatelstwo, PESEL lub numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, adres zamieszkania oraz opcjonalnie numer telefonu i adres mailowy. Wymagane jest też podanie danych członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy oraz informacje dotyczącą źródeł ogrzewania na paliwo stałe. Wzór wniosku znajdziemy na stronie internetowej Sejmu.

Jak kupowałam ekogroszek w PGG Kupowałam teściowej ekogroszek w PGG. Emocje jak w Vegas

Więcej o: