44-latka z Podlasia zamówiła 26 worków po 25 kg cukru w każdym. Została oszukana

Policja z KPP w Sokółce ostrzega przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze od osób, które chcą kupić duże ilości cukru. W takiej sytuacji znalazła się 44-letnia mieszkanka, które chciała kupić 26 worków cukru przez internet. Kontakt ze sprzedawcą urwał się po tym, jak zrobiła przelew na tysiąc złotych.

Jak czytamy w komunikacie policji, mieszkanka powiatu sokólskiego na Podlasiu znalazła na portalu ogłoszeniowym "promocyjną" ofertę sprzedaży cukru. Kobieta uznała, że w związku z tym kupi większą ilość tego produktu. Finalnie 44-latka zamówiła 26 worków z cukrem, po 25 kilogramów każdy, co daje 650 kg cukru łącznie. 

Zobacz wideo Oszuści mogą podszyć się pod bank. Jak nie dać się nabrać?

Podlaskie. 44-latka została oszukana podczas zakupów internetowych. Zamówiła 650 kg cukru

Sprzedający obiecał, że po otrzymaniu zaliczki wyśle całe zamówienie. Kobieta przelała na jego konto blisko tysiąc złotych. Kontakt ze sprzedawcą urwał się w momencie, gdy 44-latka dopominała się o informacje w sprawie braku dostawy zamówionego cukru. 

Policjanci zaapelowali o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zakupów w internecie. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Sokółce przypominają też, jak ochronić się przed oszustami:

  • kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego;
  • zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą;
  • sprawdzajmy czy sklep, bądź osoba prywatna podaje swój adres i numer telefonu;
  • przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione;
  • pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot. Jeśli pojawiły się wątpliwości, co do wiarygodności sprzedającego, warto umówić się na "odbiór osobisty" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "za pobraniem". Jeżeli nie ma takiej opcji u sprzedającego, niech wzbudzi to naszą czujność;
  • nie dajmy się nabrać na "super promocje" - bardzo często niska cena jest tylko "haczykiem", na który oszuści "łowią" swoje ofiary.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Co trzeba zrobić, gdy już doszło do oszustwa? Wówczas należy:

  • jak najszybciej poinformować administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu i najbliższą jednostkę policji czy prokuratury;
  • zachowywać wszystkie dokumenty związane z transakcją, tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową itp. jak również całą korespondencję ze sprzedawcą;
  • zachować zapisy rozmów wykonywanych za pośrednictwem komunikatorów internetowych, czatów, SMS-ów;
  • skompletować - w razie oszustwa na aukcji internetowej - następujące dane: datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną kwotę, nick sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mail, a także dane dotyczące sposobu kontaktu ze sprzedającym.
Więcej o: