To on zostanie prezesem PKO BP? Media o nowym nazwisku na giełdzie. Ekspert od uszczelniania podatków

Uznawany jest za jednego z największych specjalistów od uszczelniania podatków. Według nieoficjalnych informacji PKO BP będzie miał wkrótce nowego prezesa. Na czele jednego z największych polskich banków stanąć ma Paweł Gruza. Wcześniej pełnił ważną funkcję w rządzie. Uznawany jest za jednego z największych specjalistów od uszczelniania podatków.

We wtorek Polski system bankowy przeżył prawdziwe trzęsienie ziemi. Media obiegła bowiem informacja, że dotychczasowa prezeska PKO BP Iwona Duda złoży rezygnację. 

Trzęsienie na szczytach PKO BP? To on może zostać nowym prezesem

I zanim jeszcze te informacje zostały oficjalne potwierdzone, pojawiły się kolejne przecieki. Według Radia ZET to Paweł Gruza, były wiceminister finansów ma zostać nowym prezesem PKO BP. 

Tym samym nie potwierdzają się wcześniejsze nieoficjalne doniesienia. "Z trzech kandydatów do fotela prezesa największe szanse na zastąpienie Dudy ma dotychczasowy wiceprezes Maks Kraczkowski" - pisał jeszcze w poniedziałek wieczorem dziennikarz Radia ZET Mariusz Gierszewski.

Kim jest Paweł Gruza? Ekspert od uszczelniania podatków

Nazwisko ewentualnego nowego prezesa przewinęło się przez media w roku 2018. Wówczas to Paweł Gruza pełniący funkcję wiceministra finansów, został powołany na wiceszefa KGHM Polska Miedź.

Gruza był odpowiedzialny w resorcie finansów za podatki. Uznawany był główną "twarzą" uszczelniania systemu podatkowego przez fiskusa. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2000 – 2006 pracował w firmach doradczych, a od kwietnia 2016 r. był wiceministrem Skarbu Państwa w rządzie Beaty Szydło. Wiceszefem resortu finansów jest od listopada 2016 r.

Iwona Duda odejdzie z fotela prezeski PKO BP? Z branżą związana od dekad

Iwona Duda, która ma zrezygnować ze stanowiska, w zarządzie PKO BP jest od października 2021 roku. Prezeską banku została w styczniu tego roku 2022 r. Wcześniej pracowała w zarządzie Alior Bank S.A. Od 12 maja 2020 r. była wiceprezeską zarządu kierującego pracami zarządu banku, a od 4 marca 2021 r. pełniła funkcję prezeski zarządu. Z branżą bankową związana jest od dwóch dekad. Pełniła funkcję doradcy prezesa Narodowego Banku Polskiego, oraz członka rady nadzorczej Banku Ochrony Środowiska.

Odznaczona odznaką honorową "Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej". W latach 2006-2008 była zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Wcześniej jako pełnomocnik prezesa Rady Ministrów tworzyła Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, który powstał z połączenia Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych Komisją Papierów Wartościowych i Giełd. Pełniła także funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów. Pracowała także jako doradca w Departamencie Zarządzania Strategicznego Narodowego Banku Polskiego.

Więcej o: