Jednym z elementów tarczy antyinflacyjnej jest dodatek osłonowy. Dodatkowe środki mają pomóc osobom o najniższych dochodach uporać się z szalejącą inflacją i zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Wysokość dodatku osłonowego jest zależna od przychodów gospodarstwa domowego. Jego kwota w skali roku może wynosić do:
Dodatek osłonowy ma charakter świadczenia socjalnego, dlatego nie będzie on objęty podatkiem dochodowym, ani nie będzie podlegał egzekucji
W przypadku tego świadczenia obowiązuje tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek osłonowy jest przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł. Poniżej 20 zł kwota dodatku osłonowego nie będzie wypłacana.
Wniosek należy złożyć do 31 października 2022 roku. Należy to zrobić w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek - można tego dokonać w formie papierowej lub elektronicznej.
W przypadku wniosku złożonego od 1 sierpnia do 31 października brane pod uwagę są dochody z 2021 r. Natomiast w przypadku osób, które wcześniej złożyły dokumenty o dodatek osłonowy - od 1 stycznia do 31 lipca - brane pod uwagę były dochody za 2020 r.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina