Dodatek osłonowy - ile wynosi? Do kiedy należy złożyć wniosek?

Dodatek osłonowy został wprowadzony przez rząd jako wsparcie w związku z wysoką inflacją. Jest to dodatkowe kilkaset zł dla osób najuboższych. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie?

Jednym z elementów tarczy antyinflacyjnej jest dodatek osłonowy. Dodatkowe środki mają pomóc osobom o najniższych dochodach uporać się z szalejącą inflacją i zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Podwyżka opłat i podatków lokalnych w 2023 roku [ZESTAWIENIE] Podwyżka opłat i podatków lokalnych w 2023 roku [ZESTAWIENIE]

Dodatek osłonowy - ile wynosi?

Wysokość dodatku osłonowego jest zależna od przychodów gospodarstwa domowego. Jego kwota w skali roku może wynosić do:  

  • 400 zł dla gospodarstw jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • 600 zł dla gospodarstw 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 850 zł dla gospodarstw 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1150 zł dla gospodarstw 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Dodatek osłonowy ma charakter świadczenia socjalnego, dlatego nie będzie on objęty podatkiem dochodowym, ani nie będzie podlegał egzekucji

W przypadku tego świadczenia obowiązuje tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek osłonowy jest przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie  pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł. Poniżej 20 zł kwota dodatku osłonowego nie będzie wypłacana.

Jedzenie, zdjęcie ilustracyjne Paragony grozy. Co o nas mówią? "Dysonans podecyzyjny" i "autoparodia"

Dodatek osłonowy. Do kiedy należy złożyć wniosek?

Wniosek należy złożyć do 31 października 2022 roku. Należy to zrobić w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek - można tego dokonać w formie papierowej lub elektronicznej.

W przypadku wniosku złożonego od 1 sierpnia do 31 października brane pod uwagę są dochody z 2021 r. Natomiast w przypadku osób, które wcześniej złożyły dokumenty o dodatek osłonowy - od 1 stycznia do 31 lipca - brane pod uwagę były dochody za 2020 r.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Z czego rezygnujemy w dobie inflacji? "Jesteśmy przerażeni" [SONDA]
Więcej o: