Czechy wciąż bez ropy z rurociągu Przyjaźń. Płatność od Rosjan dla Ukrainy nie przeszła

Czechy nadal nie otrzymują ropy poprzez rurociąg Przyjaźń - informuje operator czeskiej części ropociągu, spółka Mero. Wznowienie dostaw południową nitką ropociągu po niemal tygodniowej przerwie dotyczy wyłącznie Słowacji i Węgier.

Przyczyną wstrzymania dostaw były problemy z uregulowaniem przez Rosję opłat tranzytowych wobec Ukrainy. Rosjanie wykonali przelew, jednak cofnął go bank, dlatego nie otrzymawszy pieniędzy strona ukraińska wstrzymała w czwartek dostawy ropy.

We wtorek należności uregulował węgierski koncern MOL i należąca do niego rafineria Slovnaft w Bratysławie. Wznowienie dostaw nie dotyczy jednak Czech.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Na początku sierpnia 2022 r. przerwano dostawy rosyjskiej ropy z Ukrainy na Słowację, a obecnie wstrzymano transport na południowych nitkach rurociągu Przyjaźń. Zaopatrzenie w ropę rafinerii w Litvínovie jest w pełni zapewnione z zapasów operacyjnych znajdujących się w centralnym zbiorniku ropy w Nelahozevsu, których objętość jest wystarczająca do wznowienia eksploatacji rurociągu Przyjaźń" - informuje we wtorkowym komunikacie czeska spółka Mero.

Zobacz wideo Węgry są uzależnione energetycznie od Rosji. Jakie mogą być tego skutki?

Czechy nadal nie otrzymują ropy poprzez rurociąg Przyjaźń

Należąca do polskiego Orlenu spółka Unipetrol, która posiada w Czechach dwie rafinerie (w Litvínovie i Kralupach), przekazała portalowi Ceskenoviny.cz, że jej zakłady mają zapewnioną ropę, a produkcja przebiega zgodnie z planem. Spółka zaznacza, że ma szeroką bazę dostawców z Europy i spoza kontynentu.

Czeski minister przemysłu Jozef Sikela także zapewnił, że państwowa spółka Mero posiada zapasy ropy na kilka dni, a strategiczne rezerwy państwa wystarczą na prawie trzy miesiące. W nieodległej perspektywie będzie też możliwe wykorzystanie wolnej przepustowości rurociągu transalpejskiego, którym płynie ropa z terminalu w Trieście. Sikela dodał, że jednocześnie Czechy szukają wraz ze stroną polską odpowiedniego rozwiązania pod względem prawnym i technicznym.

Więcej o: