Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy? Gdzie go znaleźć?

Wnioski o dodatek węglowy można składać do 30 listopada 2022. Rząd przeznaczy na dopłaty do ogrzewania 11,5 mld zł. Gdzie znaleźć potrzebne formularze? Podpowiadamy.

Ministerka klimatu Anna Moskwa poinformowała 17 sierpnia, że podpisała rozporządzenie w sprawie dodatku węglowego. To oznacza, że od tego momentu można się zgłaszać po dopłaty do ogrzewania. Wnioski o dopłaty węglowe będą obsługiwać urzędy gmin. Formularz został uproszczony, żeby łatwo było go wypełnić.

- Zrezygnowaliśmy np. z kryterium wysokości dochodów. Ułatwi to obsługę formalności, a w rezultacie przyśpieszy wypłatę środków. Zależy nam, żeby pieniądze znalazły się na kontach obywateli przed sezonem grzewczym - wyjaśnia resort klimatu, cytowany przez RP.pl.

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek węglowy. Jak złożyć wniosek?

Wypełniając wniosek, musimy podać wszystkie dane, które pozwolą gminie na jego weryfikacje. Jakie to dane? Musimy podać:

  • Imię i nazwisko
  • PESEL
  • Numer i serię dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość
  • Dane gospodarstwa domowego
  • Numer rachunku bankowego.

Dodatek będzie przyznawany pierwszej osobie z gospodarstwa domowego, która złoży wniosek. Świadczenie jest przeznaczone dla osób, które dom ogrzewają za pomocą węgla, używając do tego np. kotła, kozy, kominka, kuchni węglowej, trzonu kuchennego czy ogrzewacza powietrza. Dodatek może wynosić do 3 tys. złotych na gospodarstwo domowe. To jednorazowe wsparcie.

Dodatek węglowy. Gdzie znaleźć wzór wnioski?

Wzór wniosku o dopłaty na węgiel można znaleźć już od tygodnia na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Mimo że po publikacji wzoru formularza przed urzędami zaczęły się ustawiać kolejki petentów, urzędnicy nie mogli wniosków przyjmować. Ich ostateczny kształt nie był potwierdzony przez rząd. 17 sierpnia, na mocy rozporządzenia ministry klimatu wnioski zatwierdzono.

***********************************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: