Dodatek węglowy był, ale nie można było o niego wnioskować. Ministerka rozwiązuje problem

Ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała o podpisaniu rozporządzenia ws. wzoru o dodatek węglowy. Rozporządzenie już działa. To oznacza, że Polacy mogą już ubiegać się o dodatek węglowy. Wcześniej był z tym problem.
Dziś podpisałam rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy, które wchodzi jutro w życie

- poinformowała we wtorek wieczorem ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zgodnie ze słowami Moskwy, od środy 17 sierpnia Polacy, którzy używają węgla do ogrzewania swojego domu, mogą już składać wnioski o świadczenie w wysokości 3 tys. zł. 

Wnioski o dodatek węglowy można składać przez internet albo osobiście w urzędzie.

Odra (zdjęcie ilustracyjne) ''Winnego katastrofy na Odrze pewnie nie znajdą. Nie działa cały system''

Zobacz wideo Zabraknie węgla na zimę? Derski: Myślę, że tak

Polacy chcieli składać wnioski o dodatek węglowy, ale nie mogli

We wtorek 16 sierpnia informowaliśmy o chaosie w urzędach gminy w całej Polsce. Od rana ustawiały się w nich kolejki petentów, którzy chcieli zawnioskować o dodatek węglowy. Urzędnicy nie mogli jednak wniosków przyjmować, bo ostateczny ich kształt wciąż nie był ostatecznie potwierdzony przez rząd.

Pomimo, że ustawa o dodatku węglowym została już opublikowana w Dzienniku Ustaw (tj. weszła w życie), wciąż nie było podpisu ministerki klimatu i środowiska pod rozporządzeniem dotyczącym wzoru wniosku o wsparcie. Teoretycznie proponowany wzór wniosku był znany - upubliczniono go 10 sierpnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Ale nie było pewności, że ostateczny formularz nie będzie się jednak różnił od tego opublikowanego przez RCL.

Urzędy deklarowały, że są gotowe do przyjmowania wniosków, a zainteresowanie dodatkiem węglowym jest duże. Z powodu braku rozporządzenia ws. wzoru wniosku miały jednak związane ręce. Odprawiały petentów z kwitkiem lub przyjmowały wnioski, ale z zastrzeżeniem, że jeżeli ostatecznie formularz będzie inny, trzeba będzie złożyć wniosek jeszcze raz.

Anna Moskwa Moskwa w ogniu pytań o Odrę od mediów. "Kiedy dokładnie?". "Wtedy"

  • Więcej o dodatku węglowym przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Komu przysługuje dodatek węglowy?

Dodatek węglowy wynosi 3 tys. zł. Rządowe wsparcie przeznaczone jest dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest:

  • kocioł na paliwo stałe

  • kominek

  • koza

  • ogrzewacz powietrza

  • trzon kuchenny

  • piecokuchnia

  • kuchnia węglowa

  • piec kaflowy na paliwo stałe zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Wniosek o dodatek węglowy należy złożyć do 30 listopada 2022 roku. Dodatek powinien zostać wypłacony najpóźniej do miesiąca od dnia złożenia wniosku. 

Aby otrzymać dodatek węglowy, nie trzeba spełniać żadnych kryteriów dochodowych. Świadczenie przysługuje także gospodarstwom domowym, które już węgiel zakupiły. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Więcej o: